Blog > Komentarze do wpisu

Zapad-2017 nie zagraża Zachodowi.

Portal Krasnaja Zwiezda, podobnie jak inne środki masowego przekazu Rosji, szczegółowo zrelacjonował konferencję prasową w ministerstwie obrony, poświęconą ćwiczeniom Zapad-2017. W konferencji uczestniczyli dziennikarze z 120 mediów, w tym 70 zagranicznych, a na ich pytania odpowiadał zastępca ministra obrony generał lejtnant Aleksandr Fomin.

W publikacji zamieszczonej na stronach KZ pt. Zapad-2017 nie zagraża Zachodowi czytamy: - strategiczne ćwiczenia mają charakter obronny, a podczas ich trwania będą przerabiane elementy walki z terrorystami.

Już od kilku miesięcy największe światowe media, a w ślad za nimi politycy, niepokoją opinię publiczną, rozprzestrzeniając mity o "rosyjskim" zagrożeniu. Przewiduje się najbardziej nieprawdopodobny scenariusz rozwoju sytuacji, Niektórzy doszli do tego, iż, ich zdaniem, ćwiczenia Zapad-2017 przygotowują przyczółek do wtargnięcia i okupacji Litwy, Polski albo Ukrainy. Ani jedna z tych paradoksalnych wersji, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością podkreślił Fomin.

Generał ujawnił, że zgodnie z  założeniami manewrów wojska będą ćwiczyć walkę z terrorystami otrzymującymi pomoc z zagranicy, określił cel manewrów: - rozwiązywanie problemów przygotowania i wykorzystania grupy wojsk w interesach zapewnienia bezpieczeństwa Państwa Sojuszniczego. Wśród zadań, które przyjdzie rozwiązywać szkolonym wymienił: doskonalenie operacyjnej spójności sztabów na różnym poziomie dowodzenia, łączenie perspektywicznych systemów kierowania wojskami i uzbrojeniem, aprobowanie założeń zawartych w nowych dokumentach normatywnych sił zbrojnych FR i RB.

Zamysł ćwiczeń zakłada, iż do przeprowadzenia aktów terrorystycznych i destabilizacji sytuacji w Państwie Sojuszniczym na terytorium Białorusi i do obwodu kaliningradzkiego Rosji przeniknęły grupy ekstremistyczne, które posiadają wsparcie z zewnątrz, otrzymując z powietrza i drogą morską  uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz pomoc materiałowo - techniczną.

Do prowadzenia walki z umownymi terrorystami przewiduje się przeprowadzić szereg taktycznych epizodów:

- przegrupowanie jednostek wojskowych i pododdziałów Regionalnej Grupy Wojsk do rejonu działań bandyckich formacji a następnie ich izolacja; działanie zgrupowania WWS i PWO w celu wsparcia wojsk lądowych; blokowanie powietrznych kanałów zaopatrzenia pozaprawnych formacji zbrojnych; przeprowadzenie operacji specjalnej, likwidującej pozaprawne formacje zbrojne; stabilizacja sytuacji; zabezpieczenie siłami Floty Bałtyckiej blokady morskiej rejonu, w którym prowadzona jest operacja specjalna; przecięcie możliwości wycofania bandyckich formacji w kierunku morza.

Realizując założenia ćwiczeń, w ZWO pod kierownictwem dowódców związków taktycznych będzie przeprowadzonych szereg zajęć taktycznych o charakterze antyterrorystycznym z pododdziałami sił zbrojnych, MWD, Rosgwardii, FSB, MCzS Rosji.

W sumie, ćwiczenia będą przeprowadzone w dwóch etapach: pierwszy etap - 3 doby, drugi - 4 doby.

Do udziału w ćwiczeniach planuje się zaangażować około 12,7 tys. żołnierzy, z Białorusi - około 7,2 tys. i z Rosji 5,5 tys. ludzi, z tego na terytorium Białorusi będzie działało około 3 tys. żołnierzy rosyjskich. Będzie też brało udział 70 samolotów i helikopterów, 680 jednostek techniki bojowej, w tym około 250 czołgów, do 200 dział, wyrzutni rakietowych i moździerzy oraz 10 okrętów.

Manewry Zapad-2017 odbędą się w dniach 14-20 września na terytorium Białorusi i w strefie odpowiedzialności Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Szef sztabu sił zbrojnych Białorusi gen. major Oleg Biełokoniew, podczas konferencji prasowej poinformował dziennikarzy, iż ćwiczenia Zapad-2017 na terytorium kraju odbędą się na sześciu poligonach i w dwóch obszarach wydzielonych.

Przy określaniu rejonów działań praktycznych wojsk, w celu wykluczenia napięć w stosunkach z krajami sąsiednimi, świadomie oddano pierwszeństwo poligonom, znajdującym się w znacznej odległości od granicy państwowej - oświadczył gen. mjr Oleg Biełokoniew.

Ćwiczenia odbędą się, dodał generał na poligonach Różańskim, Borysowskim, Domanowskim, Lepielskim, Osipowiczowskim, Leswido oraz w na dwóch obszarach wydzielonych Dretuń i Głębokie.

Dodać należy, iż na terytorium FR, jak wynika z mapy dołączonej do publikacji KZ, ćwiczenia będą przeprowadzone na poligonach Łużskij, Strugi Krasnyje, Prawdiewskij.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 niedziela, 03 września 2017, jjpk

Polecane wpisy