Blog > Komentarze do wpisu

Tamańską dywizję w całości przezbrojono na nowe czołgi.

W połowie bm. w portalu Russkaja Gazieta  Dmitrij G. zamieścił krótką publikację, w której poinformował, iż w Tamańskiej dywizji zakończyło się przezbrajanie na nowe czołgi T-72B3. Teraz załogi przyswajają sobie nowe wozy bojowe ma poligonie Ałabino pod Moskwą, przygotowując się do przyszłego konkursu międzynarodowego Biatlon Czołgów.

T-72B3 stanowi głęboką modernizację podstawowych czołgów bojowych sił zbrojnych Rosji T-72.

Modernizacja modelu bazowego do poziomu T-72B3 była prowadzona w Urałwagonzawodie. W listopadzie ubiegłego roku służba prasowa przedsiębiorstwa ujawniła pewne sekrety prowadzonych prac.

Unowocześnienie objęło wszystkie podstawowe systemy, a zmiany dotyczyły mobilności, ochrony i siły ogniowej.

Modernizacji T-72 poświęcony był także artykuł  T-72 - Drugie życie legendy, zamieszczony znacznie wcześniej (2016 r.) na stronach internetowych Niezawisimoj Gaziety, w którym czytamy: - w ramach modernizacji wdrożono nowy system kierowania ogniem, w skład którego wchodzą: nowoczesny termowizjer, zapewniający całodobowe wykrywanie, umiejscowienie i naprowadzanie na cel na odległość do 5 km., cyfrowy balistyczny kalkulator z kompletem czujników określających warunki meteorologiczne i topograficzne, zabezpieczający zautomatyzowany proces przygotowania do prowadzenia ognia oraz zwiększający precyzję strzelania. Na wyposażeniu czołgu jest także system broni precyzyjnej - kierowanego uzbrojenia, gwarantujący zniszczenie celu rakietą kierowaną, z miejsca i w ruchu, dniem i nocą na odległość do 5 km., z prawdopodobieństwem trafienia 100%. Czołg posiada również automat naprowadzania na cel, zapewniający precyzję strzelań i znacznie zmniejszający czas przygotowania do wystrzału.

Cyfrowa radiostacja T-72B3 zabezpiecza utajnioną, odporną na zakłócenia łączność w reżymie maskowania technicznego i zaprogramowanej zmiany częstotliwości.

Od 2014 r. czołg wyposażony jest w silnik W-92C2F o mocy 1300 KM. Jednocześnie prowadzone są prace nad zautomatyzowaniem procesu kontroli i kierowania układu napędowego i silnika. Kierowcy posiadają również kontroler kierowania układem bieżnym, ukazującym parametry na specjalnym monitorze.

Dla poprawy osłony przeciwpancernej, uwzględniono wnioski z analiz konfliktów zbrojnych ostatnich lat, ujawniających masowe wykorzystanie granatników przeciwpancernych i rakiet, w tym TOW-2., na czołgu ustanowiono dodatkowy komplet ochrony całkowitej, który łączy moduły bocznych projekcji wieży. Analogiczne moduły rozmieszczono na powierzchni ekranów burtowych ochrony dynamicznej oraz korpusu i wieży. Tak więc T-72B3 otrzymał efektywną wszechstronną osłonę, która pozwala znacznie zwiększać jego żywotność i skuteczność, tak w toku boju ogólnowojskowego, jak i w walce z masowym wykorzystaniem broni przeciwpancernej, np. w terenie zurbanizowanym.

Jednym z kierunków zmniejszenia wrażliwości czołgu jest zamontowanie systemu obrony aktywnej Arena-E, który wykrywa nadlatujące środki przeciwpancerne i specjalnym antypociskiem obronnym albo znacznie redukuje oddziaływanie, albo też całkowicie je niszczy.

W zakończeniu publikacji autor przypomina, że 2. Tamańska Dywizja Zmechanizowana wchodzi w skład 1. Armii Pancernej. Oprócz niej trzon 1. APanc. tworzą: - 4. Kantemirowska Dywizja Pancerna, 6. Częstochowska Samodzielna Brygada Pancerna, 27. Sewastopolska Samodzielna Brygada Zmechanizowana oraz inne związki taktyczne i jednostki.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 


środa, 24 stycznia 2018, jjpk

Polecane wpisy