Blog > Komentarze do wpisu

Rosyjskie zboże podbija świat.

Anna K.  w portalu Ekspert. ru opublikowała, na początku pierwszej dekady lutego, artykuł pt. Rosyjskie zboże podbija świat, mając problemy na zapleczu, w którym ukazuje ekspansję rosyjskich eksporterów zboża na rynkach światowych i związane z tym, trudne problemy wewnątrz kraju.

Autorka pisze: - według obliczeń centrum analitycznego SowEkon, na podstawie styczniowych danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), Rosja w okresie 2017/2018 po raz pierwszy wyjdzie na drugie miejsce w świecie pod względem eksportu zboża. Organizacja podniosła ocenę eksportu rosyjskiego zboża (bez zbożopodobnych i produktów przetwórstwa zbożowego) o 1,7 mln. ton do 43,9 mln. ton.

Tym samym Rosja zepchnęła na trzecie miejsce Ukrainę, prognozę której obniżono o 1,5 mln. ton do 41 mln. ton. Liderem w światowym handlu zbożem (jak poprzednio) są USA, które w tym roku rolniczym eksportują 80,3 mln. ton zboża, z tego 47,7 mln. ton stanowi kukurydza. Rada także odnotowała, że w tm samym czasie Rosja zdecydowanie dominuje na światowym rynku pszenicy.

Po rozbiciu na kategorie można zauważyć, że większa część eksportu zboża z Rosji jest najwyższej jakości, gdy w tym samym czasie na rynek wewnętrzny dostarcza się zboże o najniższej jakości, a nawet pastewne, odnotowuje analityk  firmy Analityka Onłajn. Podstawowymi przyczynami, które sprawiły, iż Rosja zajęła drugie miejsce w światowym eksporcie ziarna są rekordowy urodzaj i przechodzące zapasy, co zapewniło wysoką ogólną wartość oferty. Zła pogoda w Centralnej Rosji w niewielkim stopniu wpłynęła na zbiory, gdyż główni eksporterzy są w innych regionach kraju.

Odnośnie pozycji na międzynarodowym rynku, to ministerstwo rolnictwa USA wcześniej zweryfikowało swoją prognozę na eksport pszenicy w bieżącym sezonie, podnosząc ją o 1,5 mln. tondo 35 mln. ton, przypomina cytowany uprzednio ekspert. Prognozy eksportu tej kultury z UE i Australii, zmniejszono o tą wartość, odpowiednio, do 27 mln. i 17,5 mln. ton.

Zastępowanie importu i sankcje doprowadziły do wzrostu wielkości rynku, który został zajęty produkcją z Rosji, osłabła pozycja najbardziej ważnych dla FR konkurentów: UE w  krajach Północnej i Zachodniej Afryki, Australii w krajach Południowo - Wschodniej i Południowej Azji, które w tym sezonie zwiększyły zakupy rosyjskiej pszenicy.

Następnym etapem, pisze dalej autorka, będzie zmiana paradygmaty zbożowych w stronę zwiększenia gatunków paszowych i rozwój produkcji mięsnej (wołowina), do czego potrzeba jeszcze kilku lat, a eksport wysokojakościowych odmian pszenicy będzie się zmniejszał w wyniku wzrostu popytu wewnętrznego.

Następnie Anna K. przytacza wypowiedź kolejnego analityka, który twierdzi, iż w eksporcie zboża z Rosji przecinają się bezprecedensowy sukces i wielkie problemy. Rekordowy wzrost eksportu był możliwy dzięki jednoczesnemu występowaniu dwóch czynników: bardzo dobrego urodzaju i niskiego kursu rubla. Ale jest i odwrotna strona tego medalu. Wielkie zbiory w Rosji obniżają światowe ceny co przynosi Rosji względnie mniejszy dochód z tony ziarna.

Rekordowy urodzaj, mówi inny cytowany ekspert, tworzy niemałe problemy wewnątrz kraju. W Rosji katastrofalnie nie starcza mocy na przechowywanie ziarna. Jego producenci nie mają komu dostarczać Nadmierna podaż naruszyła wewnętrzne ceny skupu. Rolnicy pracują na skraju opłacalności, a i to ze stratą, często z zagrożeniem bankructwa.

Wielki i strategiczny problem, mówi dalej ekspert, to mała ilość przedsiębiorstw przetwórstwa zboża. To bardzo pożądany proces - produkcja mąki, mieszanek paszowych oraz innych produktów wyższej redystrybucji. Ich sprzedaż w kraju i na eksport jest znacznie bardziej korzystna w porównaniu  z pierwotnym ziarnem. Potrzeby Rosji na artykuły przetwórstwa zboża są dalece nie zaspokajane przez producentów i przy tak wysokich zbiorach istnieje konieczność importu z innych krajów.

W zakończeniu, autorka publikacji Anna K., pisze, że Rosja będzie kontynuować poszerzanie geograficzne eksportu zboża, przypominając, iż wśród głównych kupców wysokie pozycje zajmują Turcja, Egipt i Bangladesz. A do zalet rosyjskiej pszenicy należy zaliczyć przede wszystkim wysoką jakość, którą kupcy preferują po tak niskiej cenie. A co się tyczy światowych cen, to na obecnym etapie sprzedawać na rynki światowe wygodnie: ceny eksportu w dolarach, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosły o 5-10% do 193 dol. za tonę pszenicy, przy czym wewnątrz FR ceny spadają, i dlatego teraz eksport będzie wzrastać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


niedziela, 11 lutego 2018, jjpk

Polecane wpisy