RSS
czwartek, 22 czerwca 2017

Jednostki piechoty morskiej i wojsk nadbrzeżnych:

- 11. Korpus Armijny (Kaliningrad)

    - 336. Białostocka Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej Floty Bałtyckiej Gwardii (Bałtyjsk),

    - 7. Proletariacki Moskiewsko - Miński Samodzielny Pułk Zmechanizowany Gwardii (Kaliningrad),

    - 79. Instreburgska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Gusiew),

    - 25. Samodzielna Nadbrzeżna Brygada Rakiet Floty Bałtyckiej (Donskoje),

    - 152. Brzesko - Warszawska Brygada Rakiet Gwardii (Czerniachowsk),

    - 244. Witebska Brygada Artylerii Gwardii (Kaliningrad),

    - 22. Samodzielny Pułk Rakiet Obrony Powietrznej Gwardii (Kaliningrad),

    - 183. Mołodeczeński Pułk Rakiet Obrony Powietrznej Gwardii (Gwardiejsk),

    - 1545. Pułk Rakiet Obrony Powietrznej (Znamieńsk),

    - 841. Samodzielne Centrum Walki Elektronicznej (Jantarnyj),

    - 742. Centrum Łączności (Kaliningrad),

    - 69. Morski Pułk Inżynieryjny Floty Bałtyckiej Gwardii (Gwardiejsk),

    - 561. Centrum Rozpoznania Floty Bałtyckiej (Parusnoje),

    - 299. Centrum Szkolenia Wojsk Nadbrzeżnych Floty Bałtyckiej (Gwardiejsk),

    - 331. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Bałtyckiej (Bałtyjsk),

     - 473. Oddział Specjalnego Przeznaczenia Do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Bałtyckiej (Kronsztad),

- 14. Korpus Armijny

    - 61. Kirkeneska Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej Floty Północnej (Sputnik),

    - 200. Pieczengska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Floty Północnej (Pieczenga),

    - 80. Samodzielna Arktyczna Brygada Wojsk Nadbrzeżnych Floty Północnej (Ałakartti),

    - 536. Samodzielna Nadbrzeżna Brygada Rakiet i Artylerii Floty Północnej (Snieżnogorsk),

    - 186. Samodzielne Centrum Walki Radioelektronicznej Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 516. Węzeł Łączności Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 180. Samodzielny Morski Batalion Inżynieryjno - Drogowy Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 420. Centrum Rozpoznania Specjalnego Floty Północnej (Kola),

    - 160. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Zaozierosk),

    - 140. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Widajewo),

    - 269. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Gadżijewo),

    - 152. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki  z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Polarnyj).

Stan osobowy, uzbrojenie i wyposażenie:

- stan osobowy - około 250 tys. ludzi,

- wyrzutnie rakiet taktycznych i operacyjno - taktycznych - 48 (24-36 Toczka - U, 12-24 Iskander),

- czołgi - ponad 700 (około po 100 T-72 i T-90, ponad 500 T-80),

- BMP i BMD - około 900,

- kołowe transportery opancerzone - do 600 (głównie  BTR-80),

- gąsienicowe transportery opancerzone - ponad 800 (MTLB i BTR-D) BTR,

- samobieżne systemy artyleryjskie - ponad 600,

- artyleria holowana - do 700,

- moździerze - ponad 100,

- wyrzutnie rakietowe - ponad 300 (ponad 200 Grad, pozostałe to Uragan i Smiercz),

- systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych - około 200,

- systemy obrony powietrznej - około 400 (S-300W, Buk, Tor, Osa, Strieła-10), 60 systemów Tanguska, kilka ZSU-23-4 Sziłka).

Ponadto na terytorium ZWO znajduje się baza rezerw pancernych w miejscowości Bój (obwód kostromski). Składuje się w niej kilka tysięcy jednostek sprzętu pancernego (czołgów, BMP, BTR).

Zgrupowanie naziemnej PWO jest najsilniejsze wśród innych okręgów wojskowych - jego udział to 22 z 38 pułków rakiet obrony powietrznej, wchodzących w skład WKS i PWO kraju. Dodać należy, że na uzbrojeniu trzech albo czterech z tych 22 pułków na uzupełnienie ZRS S-300 PM już dołączyły S-400 (dwa lub trzy pułki w obwodzie moskiewskim i jeden kaliningradzkim). Do tego należy doliczyć pięć pułków systemu PWO Moskwy i uprzednio wspomniane cztery brygady rakiet obrony powietrznej wojsk lądowych.

Lotnictwo szturmowe obejmuje około 90 bombowców frontowych, w tym 56 najnowszych Su-34, znajdujących się w WKS RF  (pozostałe to Su-24). Lotnictwo myśliwskie - do 200 myśliwców i samolotów przechwytujących (Su-27, Su-30SM, MiG-29, MiG-31. Na wyposażeniu okręgu jest także 80 helikopterów szturmowych Mi-24/35, nie mniej 50 wielozadaniowych Mi-8/17 i około tyle helikopterów morskich Ka-27/29/32.

Flota Północna posiada 6 atomowych podwodnych krążowników rakietowych, 13 atomowych okrętów podwodnych, 7 dieslowych okrętów podwodnych, 10 okrętów podwodnych specjalnego przeznaczenia, ciężki krążownik lotniczy Admirał Kuzniecow, krążownik rakietowy Marszał Ustinow, 2 eskadry stawiaczy min, 6 dużych okrętów do zwalczania podwodnych i 6 małych o podobnym przeznaczeniu, 3 małe okręty rakietowe, 11 trałowców, 4 duże okręty desantowe.

W składzie Floty Bałtyckiej jest - 3 dieselowe okręty podwodne, 2 eskadry stawiaczy min, 2 okręty patrolowe, 3 korwety, 8 małych okrętów do zwalczania okrętów podwodnych, 4 małe okręty rakietowe, 7 kutrów rakietowych, 20 trałowców, 4 duże okręty desantowe, 2 małe okręty desantowe (poduszkowce).

Pod koniec maja, w ślad za służbami prasowymi ZWO, portal CAMTO, poinformował, że od początku roku do wojsk okręgu trafiło około 400 jednostek nowych i zmodernizowanych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Jak komunikuje CAMTO w tej liczbie znalazły się zmodernizowane czołgi T-72B3, wyrzutnie rakietowe (RSZO) Tornado-G, rakietowy systemy obrony powietrznej Tor-M2, pojazdy rozpoznania skażeń RChM-6, systemy walki radioelektronicznej Borisogliobsk-2 oraz samochody różnorodnych typów.

W ostatnim czasie do nowo sformowanych jednostek stacjonujących w obwodzie smoleńskim i woroneskim dostarczono udoskonalone stacje łączności satelitarnej drugiego pokolenia Liwień. Wysoko mobilne systemy zapewniają łączność z dowolnymi cyfrowymi i analogicznymi stacjami radiolokacyjnymi oraz zunifikowanymi wozami dowodzenia, posiadają także bardziej precyzyjny i niezawodny sygnał, przewyższający sygnały stacji pierwszego pokolenia dziesięciokrotnie.

Ogółem, w 2017 r. do jednostek i związków taktycznych okręgu zaplanowano dostarczyć ponad 1300 jednostek nowoczesnych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pisze w swoim portalu CAMTO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
sobota, 17 czerwca 2017

Grupy śmierci - sprawdzianem dla państwa i społeczeństwa Rosji, pod takim tytułem pod koniec pierwszej dekady czerwca bieżącego roku w portalu WZGLJAD ukazał się artykuł informujący o wejściu w życie ustawy o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. W związku z tym wydarzeniem problematyką samobójstw wśród nastolatków zajęło się cały szereg rosyjskojęzycznych mediów. WZGLJAD, podobnie jak inne media, przypomniał, iż minęło niewiele ponad rok od momentu, gdy temat ten stał się przedmiotem społecznej dyskusji. Jest wiec okazja do dokonania wycinkowej oceny i próby zrozumienia, dlaczego wydarzenia potoczyły się właśnie tak.

9 maja, odnotowuje Irina A.  autorka publikacji, nazajutrz po zatrzymaniu kolejnego kuratora jeszcze jednej grupy śmierci, Władimir Putin podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. Teraz maksymalną karą za podobne przestępstwo jest pozbawienie wolności na okres do 6 lat.

Następnie, autorka artykułu, przypomina jak rozwijały się wydarzenia i gdzie tkwiło ich źródło. Zaznacza, że cała ta historia ma charakter orientacyjny, jako  że wyraźnie zademonstrowała stan społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i poziom jego współdziałania z państwem oraz działanie samego państwa.

Wszystko zaczęło się nieco ponad rok wcześniej, kiedy to 15 maja 2016 r. w Nowoj Gazietie ukazał się artykuł Grupy śmierci. Właśnie z tej publikacji społeczeństwo dowiedziało się o istnieniu w jednym z portali internetowych stowarzyszeń, które angażują nastolatków do śmiertelnej gry, ostatnim krokiem której powinno być samobójstwo. W artykule stwierdzono, że ofiarami gry było już 130 dzieci.

Publikacja wywołała nadzwyczaj szeroki rezonans. Z jednej strony ogromna ilość ludzi była bardzo zaniepokojona przedstawioną informacją. Organy władzy, deputowani, pełnomocnicy ds. dzieci i młodzieży oraz inne osoby oficjalne zażądali sprawdzenia zaprezentowanych faktów.

Z drugiej strony, na autora i redakcję Nowoj Gaziety spadła surowa krytyka, która była w dużym stopniu uzasadniona. Obwiniono ich o zmieszanie różnych sytuacji, kradzież materiałów z innych mediów i organizacji, zajmujących się tym problemem, brak profesjonalności i inne grzechy.

Redakcja uznała niedojrzałość opublikowanego materiału, ale usprawiedliwiała to pragnieniem zapobieżenia akcji masowych samobójstw, wyznaczonych rzekomo na 17 maja.

Temat samej publikacji  Nowoj Gaziety jeszcze potrzebuje swojego osądu społecznego, zaznacza Irina A. ponieważ po niej fenomen grup śmierci z mało znanego, o ograniczonym zasięgu, przekształcił się w problem w skali państwowej. O grupach śmierci dowiedziało się tysiące dzieci, ludzi młodych. Jednak z właściwym temu wiekowi sposobem postrzegania świata, nowe zjawisko społeczne ich nie odstraszyło, wprost odwrotnie, przyciągnęło, a w wyniku tego wielu stało się nowymi ofiarami "niebieskiego wieloryba".

Wyglądało to na beznadziejną, znajdującą się w ślepej uliczce sytuację. Właśnie teraz o grupach śmierci dowiedział się ogół społeczeństwa. Po tym jak problem stał się powszechnie znany, to i liczba potencjalnych i realnych ofiar zdecydowanie wzrosła (w klasie młodego krewnego autorki artykułu, kilka miesięcy wcześniej, do śmierci została doprowadzona uczennica).

Przez cały 2016 r. prowadzono na ten temat dyskusję z udziałem organizacji społecznych, organów władzy i portali społecznościowych. Roskomnadzor zaproponował zablokowanie stron z informacją o sposobach dokonywania samobójstw oraz z apelami wzywającymi do samobójstw. Przy okazji, od 1 listopada 2012 r. do początków 2017 r. urząd zablokował  9357 podobnych stron.

Wszystko, kontynuuje publicystka, bardzo się zmieniło w początkach 2017 r. Po ponad półrocznej dyskusji mocno zaktywizowało się państwo. 20 lutego prezydent Rosji polecił rządowi podjąć decyzje ukierunkowane na doskonalenie systemu profilaktyki samobójstw nastolatków. Po kilkunastu dniach do Dumy Państwowej wpłynął projekt ustawy o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. Projekt zyskał poparcie prezydenta i rządu. Wszystkie stadia prac nad projektem odbyły się w przyśpieszonym tempie - faktycznie w okresie trzech miesięcy je zakończono.

Równolegle znacznie uaktywniły się organy państwa. MWD i Komitet Śledczy zajęły się grupami śmierci i ich organizatorami. Miało miejsce pierwsze aresztowanie twórcy grupy śmierci.

Bezwarunkowo, podkreśla autorka, cykl wydarzeń zmusza do postawienia pytania: - dlaczego przez ponad pół roku od opublikowania artykułu w Nowoj Gazietie temat grup śmierci pozostawał, w zasadzie, przedmiotem dyskusji społeczno - państwowej, a od lutego 2017 r. nagle zaczęła pracować ciężka artyleria państwa?

Odpowiedź wydaje się być prosta.

W całym 2016 r. temat był przedmiotem spekulacji, w których dominowały oceny subiektywne i przykłady jednostkowe a część ich skutecznie obalano. W tym czasie świadomie rozpowszechniono punkt widzenia, że gry komputerowe w samobójstwo - to po prostu miejska legenda, wymysł nie mający żadnego związku z rzeczywistością.

A później pojawiła się obiektywna informacja, która okazała się straszna - w 2016 r. w Rosji odnotowano 60% wzrost samobójstw dzieci. Społeczeństwo zapoznało się z tą informacją w początkach marca, a to oznacza, że kompetentne organy otrzymały ją w lutym. Właśnie wówczas państwo poznało rzeczywistość i skalę zagrożenia ze strony grup śmierci i z całą mocą podjęło środki do jego likwidacji. 

Po ukazaniu cyklu wydarzeń, autorka formułuje następujące wnioski:

- społeczeństwo obywatelskie w Rosji zademonstrowało wysoką aktywność w stosunku do niepokojących go tematów,

- państwo jest gotowe rozmawiać ze społeczeństwem i przysłuchiwać się jego głosom, ale nie poddaje się histerycznym żądaniom,

- w przypadku uświadomienia sobie problemu państwo jest zdolne działać bardzo szybko (3-4 miesiące to dla państwa nadzwyczaj szybko).

Prawda, konkluduje w zakończeniu autorka, pozostaje jeszcze jedno pytanie bez odpowiedzi: - ta straszna cyfra 60% wzrostu dziecięcych samobójstw - na ile są za nią odpowiedzialne wyłącznie grupy śmierci, a jaki jest udział Nowoj Gaziety w podsycaniu społecznej histerii? Tysiące młodych ludzi z powszechnej dyskusji społecznej dowiedziało się o  istnieniu gry samobójstw, poznało grę i uległo jej urokowi za względu na cech osobowości właściwe wiekowi,  zaś w innym przypadku pozostałoby niewtajemniczonymi.

Agencja REGNUM w publikacji zatytułowanej Administrator grup śmierci B dojrzał do sądu w Petersburgu, poinformowała o postępowaniu sądowym przeciwko jednemu z organizatorów grup śmierci.

W informacji czytamy: - zakończono postępowanie karne w stosunku do mieszkańca obwodu moskiewskiego Filippa B., oskarżonego o namawianie młodych ludzi do samobójstw i próby samobójczej. Po potwierdzeni oskarżenia B, znany po pseudonimem Filipp Lis, stanie przed sądem w Sankt - Petersburgu.

Według materiałów śledztwa B w kwietniu - maju 2016 r., przebywając w Moskwie i obwodzie moskiewskim, prowadził w portalu społecznościowym stałą działalność ukierunkowaną na rozpowszechnianie wśród niepełnoletnich propagandy samobójstwa i nakłanianie do jego dokonania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


piątek, 09 czerwca 2017

Portal Kommersant zamieścił informację z obrad Petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego (PMFE), w której autorka publikacji Anastazja M. wyeksponowała wystąpienie wicepremier Olgi Gołodiec poświęcone problemowi niewystarczających wydatków z budżetu państwa na cele społeczne.

Wicepremier Olga Gołodiec, czytamy w artykule, podczas Forum zaproponowała idę jeszcze jednej zasady budżetowej: - socjalnej. Według niej, w perspektywie władze FR powinny przyjąć na stałe określony poziom wydatków socjalnych. Zdaniem wicepremier, teraz wydaje się na finansowanie edukacji i ochronę zdrowie o 3% PKB mniej niż to jest nieodzowne. W przyszłości, zgodził się drugi wicepremier Arkadij Dworkowicz, wydatki na cele społeczne mogą zacząć rosnąć, ale nie wcześniej od zakończenia cyklu inwestycyjnego na obronę w 2020 r.

Autorka publikacji przytacza następnie szczegółową wypowiedź wicepremier Olgi Gołodiec, która podkreśliła, iż nieodzownym jest zablokowanie minimalnego poziomu wydatków państwa na sferę socjalną, jak i procentowego udziału w PKB. W perspektywie niezbędna jest dyskusja ma temat socjalnej zasady budżetowej. Powinniśmy obronić wydatki socjalne na edukację, ochronę zdrowia i te, od których zależy rozwój kapitału ludzkiego, wyjaśniła pani Gołodiec. W przeciwnym przypadku, według jej wypowiedzi, działy te ryzykują niedofinansowanie przez długie lata. Zdaniem wicepremier, na edukację wydaje się obecnie około 3,6% PKB, a nam często brakuje środków rzędu 1,5%. Występuje realny deficyt, ponieważ trzeba stworzyć infrastrukturę odpowiadającą wyzwaniom czasów. Konieczne są także środki na płace dla pedagogów, na podniesienie ich kwalifikacji. Brakuje również 1,5% dla systemu ochrony zdrowia, dodała Olga Gołodiec.

Szef Rady CSR Aleksiej Kudrin w swoim programie sam proponujący zwiększenie wydatków na kapitał ludzki, skomentował inicjatywę następująco:  - na razie takiego prawnego targetowania  może i wprowadzać nie warto, ale można tego dokonać, gdzieś tam, w zasadach polityki rządu - i w perspektywie dążymy do tego. Zauważył, że ten zamysł wymaga nieuchronnie podniesienia podatków. A to zawsze bardzo złożony wybór. Po czym A. Kudrin przypomniał, że CSR proponuje zwiększyć wydatki na sferę socjalną, w tym na oświatę o 0,8% PKB i o 0,7% PKB na ochronę zdrowia. Nawet te moje propozycje, dodał, na razie spotkały się ze sceptycyzmem bloku finansowo - gospodarczego. Przypomnijmy, pisze następnie autorka publikacji, iż wcześniej CSR przedstawił prezydentowi W. Putinowi swoją strategii rozwoju Rosji w latach 2018 - 2024. Propozycje ekspertów obejmowały także zwiększenie zasady budżetowej i wzrost wydatków na działy społeczne budżetu, co wywołało krytykę resortu finansów.

Dalej autorka przytacza wypowiedź  wicepremiera FR Arkadija Dworkowicza, który stwierdził, że władze mogą w przyszłości zwiększyć inwestycje w kapitał ludzki i infrastrukturę, ale nie wcześniej niż zakończą kończą cykl wydatków na wielką skalę w program uzbrojenia. Stopniowo wykonujemy realizację państwowego programu zbrojeń. Program służy nie tylko bezpieczeństwu państwa, ale i rozwojowi całej gospodarki - stworzone nowe technologie systematycznie wykorzystywane są w gospodarce narodowej. Musimy inwestować w ten program do 2020 r., zwiększając inwestycje w człowieka i infrastrukturę, powiedział.

Autorka publikacji, w zakończeniu zaznacza, że teraz wydatki łączne na sektor obronny i bezpieczeństwo narodowe wynoszą 6,6% PKB, a to w przybliżeniu mniej więcej tyle, ile przeznacza się na finansowanie i programy sfery socjalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 05 czerwca 2017

Materiał opracowano na podstawie rosyjskiej wersji Wikipedii oraz publikacji zawartych w ogólnie dostępnych portalach internetowych.

Zachodni Okręg Wojskowy - jednostka wojskowo - administracyjna sił zbrojnych Rosji rozmieszczona na północnym zachodzie kraju. Jego przeznaczeniem jest obrona zachodniej części Rosji. Sztab okręgu stacjonuje w Sankt - Petersburgu.

Powstał na mocy dekretu prezydenta FR z 20 września 2010 r. ZOW utworzono w ramach reformy wojskowej lat 2008 - 2010 na bazie dwóch okręgów wojskowych moskiewskiego i leningradzkiego. Początkowo w skład okręgu wchodziły także Floty Północna i Bałtycka oraz leningradzkie dowództwo WWS i PWO.

Obecnie wojska i siły okręgu są rozlokowane na terytorium trzech okręgów federalnych i kilkudziesięciu subiektów. ZOW był pierwszym okręgiem sformowanym w nowym systemie wojskowo - administracyjnego podziału Federacji Rosyjskiej.

Dowódcy wojsk ZWO podporządkowane są wszystkie rozlokowane na terytorium okręgu formacje rodzajów wojsk i służb sił zbrojnych z wyłączeniem Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego i Sił Powietrzno - Kosmicznych Rosji. Ponadto operacyjnie podporządkowane są formacje wojskowe Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej, Służby Granicznej, FSB, jednostki MczS oraz innych ministerstw i resortów Federacji Rosyjskiej, wykonujących zadania na terytorium okręgu. W grudniu 2014 r. wydzielono Flotę Północną ze składu ZOW w związku z utworzeniem na jej bazie Zjednoczonego Dowództwa Strategicznego Północ.

W związku ze wzrostem obecności NATO w Europie Wschodniej, sytuacją na Ukrainie i działalnością międzynarodowych ugrupowań terrorystycznych, w 2016 r. w składzie ZWO ponownie rozwinięto sztab 1. Armii Pancernej Gwardii. Rozpoczęto formowanie 144. Wileńskiej Dywizji Zmechanizowanej ze sztabem w Jelnii, 10. Uralsko - Lwowskiej Dywizji Pancernej Gwardii ze sztabem w Boguczarze, 3. Wiślańskiej Dywizji Zmechanizowanej (sztab w rejonie miejscowości Wałujki).

10 listopada 2015 r., dekretem prezydenta FR na stanowisko dowódcy Zachodniego Okręgu wojskowego został wyznaczony generał armii Andriej Kartapołow.

Gen. armii Andriej Kartapołow urodził się 9 listopada 1963 r. w Wejmarze (b. NRD).

Ukończył Moskiewską Wyższą Oficerską Szkołę Dowódców (1985 r.), Akademię Wojskową im. Frunze (1993 r.), Akademię Wojskową Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR (2007 r.).

Przeszedł drogę służbową od dowódcy plutonu do dowódcy dywizji w Zachodniej Grupie Wojsk Radzieckich w Niemczech i Dalekowschodnim Okręgu Wojskowym.

W latach:

- 2007 - 2008 - zastępca dowódcy armii w Syberyjskim Okręgu Wojskowym,

- 2008 - 2009 - szef sztabu 22 Armii Gwardii w Moskiewskim Okręgu Wojskowym,

- 2009 - 2010 - szef zarządu w Głównym Zarządzie Operacyjnym sztabu Generalnego,

- od maja 2010 - do stycznia 2012 - dowódca 58 Armii w Południowym Okręgu Wojskowym,

- 2012 - 2013 - zastępca dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego,

- od lutego 2013 do lipca 2014  - szef sztabu Zachodniego Okręgu Wojskowego,

- od sierpnia 2014 do listopada 2015 - szef Głównego Zarządu Operacyjnego, zastępca szefa Sztabu Generalnego,

- 13 grudnia 2012 r. awansowany do stopnia generała lejtnanta,

- 11 lipca 2015 r. awansowany do stopnia generała armii.

Odznaczony m.in.:

- Orderem Za Zasługi dla Ojczyzny IV klasy z mieczami,

- Orderem Męstwa,

- Orderem Za Zasługi dla Wojska.

Od 19 grudnia 2016 r. - dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich w Syrii. Czasowo pełniącym obowiązki dowódcy okręgu wyznaczono pierwszego zastępcę dowódcy, szefa sztabu ZWO - generała lejtnanta Wiktora Astanowa.

Skład, liczebność i organizacja wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Wojska lądowe, powietrzno - desantowe, nadbrzeżne.

Związki taktyczne i jednostki bezpośrednio podporządkowane okręgowi.

-  1. Siemionowski Samodzielny Pułk Zmechanizowany (Moskwa),

- 154. Preobrażeński Samodzielny Pułk Ochrony i Regulacji Ruchu (Moskwa),

- 79. Nowozybkowska Brygada Artylerii Rakietowej Gwardii  (Twer),

- 202. Samodzielna Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Naro-Fominsk),

- 45. Berlińska Brygada Inżynieryjno - Saperska Gwardii (Murom),

- 90. Samodzielny Batalion Specjalny Poszukiwań (Mga),

- 1. Brzesko - Berlińska Samodzielna Zmotoryzowana Brygada Inżynieryjna Gwardii (Murom),

- 28. Brygada Pontonowo - Mostowa (Murom),

- 16. Samodzielna Brygada Walki Elektronicznej (Żukowa),

- 27. Samodzielna Brygada Obrony Przed Bronią Jądrową, Chemiczną i Biologiczną (Kursk),

- 29. Warszawska Samodzielna Brygada Kolejowa (Smoleńsk),

- 34. Samodzielna Brygada Kolejowa (Riazań),

- 38. Samodzielna Brygada Kolejowa (Jarosław),

- 1. Sewastopolska Brygada Dowodzenia (Sertołowo),

- 132. Konstancka Brygada Łączności (terytorialna) (Agałatowo),

- Grupa Operacyjna Wojsk Rosyjskich w Naddniestrzu regionie Republiki Mołdowa,

- 45. Brygada Artylerii Dużej Mocy (Tambow),

- 7043. Baza Składowania i Remontu Uzbrojenia i Sprzętu (Tambow - 34),

- 15. Samodzielna Brygada Walki Elektronicznej (Tambow),

- 1084. Centrum Szkolenia i Bojowego Wykorzystania Wojsk Walki Radioelektronicznej (Tambow),

- 100. Samodzielny Pułk Zabezpieczenia (Ałabino),

- Centrum Szkolenia Dowodzeniem (Sertołowo),

- 467. Moskiewsko - Tatarskie  Okręgowe Centrum Szkolenia Młodszych Specjalistów Wojsk Pancernych Gwardii (Kowrow),

- 210. Kowelskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych Gwardii (Kostowo).

 1. Armia Pancerna Gwardii (Odincowo).

- 2. Tamańska Dywizja Zmechanizowana Gwardii (Kalininiec),

- 4. Kantemirowska Dywizja Pancerna Gwardii (Naro - Fominsk),

- 27. Sewastopolska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Mosrentgen),

- 6. Samodzielna Brygada Pancerna (Mulino),

- 96. Brygada Rozpoznania (Niżnyj Nowgorod),

- 288. Warszawsko - Brandenburska Brygada Artylerii (Mulino),

- 112. Noworosyjska Brygada Rakiet Gwardii (Szuja)

- 20. Samodzielny Pułk Obrony Przed Bronią  Jądrową, Chemiczną i Bakteriologiczną (Centralnyj).

6. Armia Ogólnowojskowa (Sankt - Petersburg).

- 138. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Kamionka),

- 25. Sewastopolska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Psków),

- 216. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Pietrozawodzk),

- 9. Kielecko - Berlińska Brygada Artylerii Gwardii (Ługa),

- 268. Brygada Artylerii Gwardii (Puszkin),

- 7014. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Ługa)

- 5. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Łomonosow),

- 95. Leningradzka Samodzielna Brygada Dowodzenia (Gorełowo),

- 26. Niemeńska Brygada Rakiet (Ługa),

- 51. Samodzielna Brygada Zabezpieczenia Materiałowo - Technicznego (Sankt - Petersburg),

- 6. Samodzielny Pułk Obrony Przed Bronią Jądrową, Chemiczną i Biologiczną (Sapiernoje),

- 30. Pułk Inżynieryjno - Saperski (Wsiwołżsk).

20. Armia Ogólnowojskowa Gwardii (Woroneż).

- 3. Wiślańska Dywizja Zmechanizowana (Boguczar),

- 144. Wileńska Dywizja Zmechanizowana (Jelnia),

- 10. Uralsko - Lwowska Dywizja Pancerna (Boguczar),

- 448. Brygada Rakiet (Kursk),

- 9. Lwowsko - Berlińska Brygada Dowodzenia Gwardii (Mulino),

- 99. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Twer),

- 53. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Kursk),

- 49. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Krasnyj Bor),

- 7015. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Mulino),

- 69. Samodzielna Brygada Zabezpieczenia Materiałowo - Technicznego (Mulino).

Wojska Powietrzno - Desantowe.

- 45. Samodzielna Brygada Przeznaczenia Specjalnego Gwardii (Kubinka),

- 76. Czernichowska Dywizja Desantowo - Szturmowa Gwardii (Psków),

- 98. Świrska Dywizja Powietrzno - Desantowa Gwardii (Iwanowo),

- 106. Tulska Dywizja Powietrzno - Desantowa Gwardii (Tuła),

 - 39. Samodzielna Brygada Łączności Gwardii (Miedwieżi Oziera),

Związki taktyczne i jednostki rozpoznania.

-322. Centrum Specjalnego Przeznaczenia (Słonecznogorsk),

         - Oddział Specjalnego Przeznaczenia (Słonecznogorsk),

         - Oddział Specjalnego Przeznaczenia (Kubinka),

- 2. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Czercha),

- 16. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Tambow),

- 146. Samodzielna Brygada Radiotechniczna Specjalnego Przeznaczenia (Bugry),

- 82. Warszawska Brygada Radiotechniczna Specjalnego Przeznaczenia (Wiaźma).