RSS
wtorek, 10 października 2017

Portale (m.in. Rossijskaja Gazieta, IA REGNUM) poinformowały 9 bm., iż Arabia Saudyjska w najbliższym czasie zakupi w Federacji Rosyjskiej systemy rakiet przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, granatniki automatyczne AGS-30, przeciwpancerne systemy rakietowe Kornet-EM i inne rodzaje uzbrojenia. Zakomunikowała o tym Federacyjna Służba ds. Współpracy Wojskowo - Technicznej.

Podkreśla się, że porozumienie w sprawie umowy między obu krajami osiągnięto podczas spotkania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z królem Arabii Saudyjskiej Mohammedem Salmanem Al-Saudem w Moskwie.

Według wstępnych danych rosyjskie i saudyjskie firmy w toku pierwszej w historii wizyty króla Arabii Saudyjskiej w Rosji mogły podpisać kontrakty, tylko w dziale współpracy wojskowo - technicznej, o ogólnej wartości 3 mld. dol.

W najbliższym czasie Rosja dostarczy Arabii Saudyjskiej systemy obrony powietrznej S-400, przeciwpancerne systemy rakietowe Kornet-EM, systemy TOS-1A (system artylerii rakietowej, ciężki miotacz ognia)), granatniki AGS-30 i karabinki Kałasznikowa AK-103.

W przyszłości przewiduje się przekazanie Arabii Saudyjskiej technologii produkcji ppk Kornet-EM, systemów artylerii rakietowej TOS-1A Buratino, granatników AGS-30 i karabinów AK-103. Uważa się, że praktycznie rozwiązano problem budowy w Królestwie zakładu produkującego karabiny AK-103, a możliwe, że i innych produktów koncernu Kałasznikow.

W publikacji zaznacza się, iż do Rosji już przybyła duża grupa saudyjskich wojskowych w celu odbycia szkolenia w zakresie sztuki wojennej i opanowania techniki wojskowej, która szybko przybędzie na ich uzbrojenie. Czegoś takiego, dodaje autor, zupełnie niedawno nawet nie można było sobie wyobrazić.

I dalej dodaje, należy przyznać, że wybór przez Saudyjczyków zakupu uzbrojenia, a w przyszłości produkcji imponuje, ale nie dziwi, uwzględniając istniejącą sytuację na Bliskim Wschodzie i te realia, z którymi zderza się Królestwo.

Jak poinformowały rosyjskie media 8 października minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej w czasie spotkania z  dziennikarzami oświadczył, że jego kraj będzie współpracował z FR niezależnie od Stanów Zjednoczonych. Minister powiedział, że sankcje między Rosją a Zachodem dotyczą Rosji i Zachodu, zaś zadaniem Arabii Saudyjskiej jest rozwijanie stosunków z Rosją po całym spektrum kierunków.

 

 


niedziela, 08 października 2017

Pod koniec września br. znany i ceniony ekspert wojskowy Jurij B. w swoim portalu internetowym zaprezentował własną ocenę aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz wypływające z niej wnioski i sposoby wyjścia z kryzysu.

Na wstępie autor wyjaśnia: krótki FAQ w sprawie sytuacji, wybuchów i skandali.

I stawia pierwsze pytanie: blisko jest do zakończenia wojny?

1. Nie. Wojna trwa. W celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie główny wysiłek został przeniesiony z linii frontu do rejonów zaplecza, poza strefę ATO.

2. Na froncie rosyjska armia okupacyjna nie jest zdolna narzucić inicjatywy armii ukraińskiej, i przeciwnik próbuje wdrożyć nowe metody walki.

Oczywiste są, według publicysty, pięć kluczowych elementów strategii przeciwnika.

3. Dywersja w składach amunicji WSU jako kluczowy element całej infrastruktury obronnej, znajdującej się w najbardziej wrażliwym położeniu.

4. Akty terroru przeciwko funkcjonariuszom służb specjalnych Ukrainy, które najbardziej aktywnie i profesjonalnie działają na okupowanych terytoriach.

5. Wojna w Donbasie wykorzystywana jest jako stale działające zagrożenie, które może być uaktywnione w dowolnym momencie. Przeciwnik prowadzi destabilizujące działania bojowe, zaznaczając swoją obecność i umacniając się w okupowanych rejonach.

6. Zbrutalizowanie terroru na okupowanych terytoriach przeciwko każdemu, kogo podejrzewa się o proukraińskie sympatie albo współpracuje z władzami Ukrainy.

7. Wojna psychologiczna i informatyczna kierowana jest z jednego centrum, a rozpowszechniana tak przez media rosyjskie i zagraniczne, jak przez ukraińskie. Cel - koncentrować uwagę na dowolnych problemach i konfliktach na Ukrainie.

Kolejne pytanie Jurija B. to - na co oni liczą i czy będą kontynuować akty terroru?

8. Tak, będą. Liczą na wpływ, metodami słownymi i informacyjnymi, na sytuację wewnętrzną na Ukrainie w okresie poprzedzającym wybory w 2019 roku. 2019 r. to ostatnia szansa Putina zapewnienia sobie lojalnej dla FR władzy na Ukrainie.

9. Kreml zamierza swoimi prowokacjami i przestępstwami dyktować narodowy porządek dnia dla Ukrainy.

10. Na burzliwy rozwój społeczeństwa obywatelskiego i powstawanie politycznego narodu na Ukrainie agresja FR nie wpłynie. Putin nie rozumie i nie docenia szybkiego rozwoju i strukturyzacji społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

Przede wszystkim społeczeństwo, a nie władza jest fundamentem państwowości na Ukrainie. W tym tkwi kardynalna różnica w porównaniu do Rosji, gdzie państwo buduje się wyłącznie na represyjnym działaniu sił specjalnych. Dlatego autor jest przekonany, że jakie by nie były przeciwności w  przyszłym rozwoju Ukrainy, w społeczeństwie ukraińskim, i jakie skandale by nim nie wstrząsały, to wierzy, że Ukraińcy wytrzymają, a skandale wewnętrzne - to nieodzowne choroby wzrostu, energia rozwoju. FR nie ma szans na zwycięstwo z tak silnym wolontarjackim społeczeństwem obywatelskim Ukrainy.

Jak będzie działał przeciwnik?

Prognoza autora: - w ciągu najbliższego 1,5 roku akty terroru się nie zakończą i będą nowe próby wyłączenia z użytku obiektów infrastruktury o znaczeniu strategicznym, próby zaostrzenia sytuacji na froncie.

I na koniec pytanie zasadnicze: - co robić?

12. Powinniśmy, podkreśla Jurij B., wyciągnąć bezwzględne i uczciwe wnioski, budować nowe państwo, kontynuować budowę krytycznego i samodzielnego społeczeństwa obywatelskiego, a także zmieniać strategię, kompleksowo odpowiadać na działania przeciwnika.

Według mnie, reasumuje autor, główny egzamin dla Ukrainy: - po pierwsze, w ramach porozumień pokojowych, prowadzić wojnę wszystkimi siłami i zdawać agresorowi straty; po drugie przeprowadzić demokratyczne i konkurencyjne wybory, zapewnić zreformowanie władzy poprzez wewnętrzne mechanizmy demokratyczne, poprzez patriotyczne partie narodowe.

Oczywiście, to doskonale rozumie i Kreml, dodaje.

13. (niecenzuralny).