RSS
niedziela, 03 września 2017

Portal Krasnaja Zwiezda, podobnie jak inne środki masowego przekazu Rosji, szczegółowo zrelacjonował konferencję prasową w ministerstwie obrony, poświęconą ćwiczeniom Zapad-2017. W konferencji uczestniczyli dziennikarze z 120 mediów, w tym 70 zagranicznych, a na ich pytania odpowiadał zastępca ministra obrony generał lejtnant Aleksandr Fomin.

W publikacji zamieszczonej na stronach KZ pt. Zapad-2017 nie zagraża Zachodowi czytamy: - strategiczne ćwiczenia mają charakter obronny, a podczas ich trwania będą przerabiane elementy walki z terrorystami.

Już od kilku miesięcy największe światowe media, a w ślad za nimi politycy, niepokoją opinię publiczną, rozprzestrzeniając mity o "rosyjskim" zagrożeniu. Przewiduje się najbardziej nieprawdopodobny scenariusz rozwoju sytuacji, Niektórzy doszli do tego, iż, ich zdaniem, ćwiczenia Zapad-2017 przygotowują przyczółek do wtargnięcia i okupacji Litwy, Polski albo Ukrainy. Ani jedna z tych paradoksalnych wersji, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością podkreślił Fomin.

Generał ujawnił, że zgodnie z  założeniami manewrów wojska będą ćwiczyć walkę z terrorystami otrzymującymi pomoc z zagranicy, określił cel manewrów: - rozwiązywanie problemów przygotowania i wykorzystania grupy wojsk w interesach zapewnienia bezpieczeństwa Państwa Sojuszniczego. Wśród zadań, które przyjdzie rozwiązywać szkolonym wymienił: doskonalenie operacyjnej spójności sztabów na różnym poziomie dowodzenia, łączenie perspektywicznych systemów kierowania wojskami i uzbrojeniem, aprobowanie założeń zawartych w nowych dokumentach normatywnych sił zbrojnych FR i RB.

Zamysł ćwiczeń zakłada, iż do przeprowadzenia aktów terrorystycznych i destabilizacji sytuacji w Państwie Sojuszniczym na terytorium Białorusi i do obwodu kaliningradzkiego Rosji przeniknęły grupy ekstremistyczne, które posiadają wsparcie z zewnątrz, otrzymując z powietrza i drogą morską  uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz pomoc materiałowo - techniczną.

Do prowadzenia walki z umownymi terrorystami przewiduje się przeprowadzić szereg taktycznych epizodów:

- przegrupowanie jednostek wojskowych i pododdziałów Regionalnej Grupy Wojsk do rejonu działań bandyckich formacji a następnie ich izolacja; działanie zgrupowania WWS i PWO w celu wsparcia wojsk lądowych; blokowanie powietrznych kanałów zaopatrzenia pozaprawnych formacji zbrojnych; przeprowadzenie operacji specjalnej, likwidującej pozaprawne formacje zbrojne; stabilizacja sytuacji; zabezpieczenie siłami Floty Bałtyckiej blokady morskiej rejonu, w którym prowadzona jest operacja specjalna; przecięcie możliwości wycofania bandyckich formacji w kierunku morza.

Realizując założenia ćwiczeń, w ZWO pod kierownictwem dowódców związków taktycznych będzie przeprowadzonych szereg zajęć taktycznych o charakterze antyterrorystycznym z pododdziałami sił zbrojnych, MWD, Rosgwardii, FSB, MCzS Rosji.

W sumie, ćwiczenia będą przeprowadzone w dwóch etapach: pierwszy etap - 3 doby, drugi - 4 doby.

Do udziału w ćwiczeniach planuje się zaangażować około 12,7 tys. żołnierzy, z Białorusi - około 7,2 tys. i z Rosji 5,5 tys. ludzi, z tego na terytorium Białorusi będzie działało około 3 tys. żołnierzy rosyjskich. Będzie też brało udział 70 samolotów i helikopterów, 680 jednostek techniki bojowej, w tym około 250 czołgów, do 200 dział, wyrzutni rakietowych i moździerzy oraz 10 okrętów.

Manewry Zapad-2017 odbędą się w dniach 14-20 września na terytorium Białorusi i w strefie odpowiedzialności Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Szef sztabu sił zbrojnych Białorusi gen. major Oleg Biełokoniew, podczas konferencji prasowej poinformował dziennikarzy, iż ćwiczenia Zapad-2017 na terytorium kraju odbędą się na sześciu poligonach i w dwóch obszarach wydzielonych.

Przy określaniu rejonów działań praktycznych wojsk, w celu wykluczenia napięć w stosunkach z krajami sąsiednimi, świadomie oddano pierwszeństwo poligonom, znajdującym się w znacznej odległości od granicy państwowej - oświadczył gen. mjr Oleg Biełokoniew.

Ćwiczenia odbędą się, dodał generał na poligonach Różańskim, Borysowskim, Domanowskim, Lepielskim, Osipowiczowskim, Leswido oraz w na dwóch obszarach wydzielonych Dretuń i Głębokie.

Dodać należy, iż na terytorium FR, jak wynika z mapy dołączonej do publikacji KZ, ćwiczenia będą przeprowadzone na poligonach Łużskij, Strugi Krasnyje, Prawdiewskij.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 środa, 30 sierpnia 2017

Na stronach internetowych CAMTO, a także w innych portalach, nie tylko zainteresowanych problematyką militarną, wiele uwagi poświecono III Międzynarodowemu Forum Wojskowo - Technicznemu Armia-2017, które odbyło się w Ałabino w dniach 22-27 sierpnia bieżącego roku.

Forum Armia - 2017 stanowi wielofarmatową płaszczyznę wojskowo - technicznej i wojskowo - ekonomicznej współpracy, na którym zademonstrowano najbardziej zaawansowane technologie o przeznaczeniu militarnym i okołowojskowym. Forum trzeci raz z rzędu odbyło się na terenie Parku Patriot, gdzie realizowane są unikalne formaty działalności kongresowo - wystawowej, skupiającej przedstawicieli kół naukowych, kierownictwa wiodących przedsiębiorstw przemysłowych i specjalistów wojskowych.

Według danych ministerstwa obrony FR swoje delegacje do udziału w Armii-2017 wysłało ponad 100 państw, a na czele 20 stali ministrowie obrony. Ogółem w pracach Forum brało udział ponad 300 przedstawicieli zagranicznych resortów obrony. Uczestniczyło także 78 zagranicznych przedsiębiorstw przemysłu obronnego z 14 krajów, a wśród nich z Białorusi, Chin, Czech, Estonii, Francji, Indii, Korei Południowej, Pakistanu, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Turcji.

Na gości i uczestników Forum oczekiwał przygotowany przez gospodarzy bardzo urozmaicony program. Przedstawiciel ministerstwa obrony zaznaczył  przed rozpoczęciem imprezy, iż tegoroczny program dynamiczny obejmuje działania pododdziałów na lądzie, w powietrzu i na wodzie. W sumie do programu dynamicznego włączono około 250 nowoczesnych i perspektywicznych wzorów uzbrojenia i sprzętu, z tego wojsko zaprezentowało 210 jednostek, a ponad 30 wzorów techniki pokazały przedsiębiorstwa i organizacje przemysłowe. Pokazano także 8 robototechnicznych systemów wojskowego przeznaczenia.

W ramach programu dynamicznego pokazano możliwości działania w nocy  65 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Gościom Forum Armia-2017, na poligonie Ałabino, swoją żywotność i możliwości bojowe zademonstrowała najnowsza technika WDW Rosji - BMD-4M, BTR-MDM Rakuszka i SPTP Sprut-SD. Ogółem w pokazie dynamicznym wzięło udział ponad 20 jednostek techniki będącej na uzbrojeniu WDW.

Gościom i uczestnikom Forum zorganizowano statyczny i dynamiczny pokaz techniki lotniczej, będącej na uzbrojeniu WKS. Ekspozycja przedstawiała ponad 30 samolotów i helikopterów, w tym ponaddźwiękowy strategiczny bombowiec - nosiciel rakiet Tu-160, turbośmigłowy strategiczny bombowiec - nosiciel rakiet Tu-95MS, samolot dalekiego wykrywania radioelektronicznego i dowodzenia A-50U, transportowy An-148, myśliwiec Su-35S, Su-30SM, Su-34, MiG-31BM, MiG-29SMT, helikoptery Ka-52, Mi-28N, Mi-35, Ansat-U i wiele innych.

W trakcie przedsięwzięcia swoje możliwości techniczne zademonstrowały PAK FA, wielozadaniowe myśliwce Su-35S, Su-35SM, wielofunkcyjny system lotniczy Su-34, lekki myśliwiec MiG-35 i szkolno - bojowy Jak-130.

W toku Forum, zwiedzającym i gościom, w ramach prezentacji pokazano możliwości marszowe i bojowe czołgów rosyjskich T-72B, T-72B3, T-80U-E-1, T-90A, które znajdują się na uzbrojeniu wojsk.

Swoje mistrzostwo i moc bojową zademonstrowały załogi bojowych wozów piechoty BMP-2, BMP-3 oraz transporterów opancerzonych BTR-82A.

Ponadto w ramach pokazu dynamicznego zwiedzający ekspozycję zobaczyli możliwości bojowe ponad 90 nowoczesnych wzorów uzbrojenia będących na wyposażeniu wojsk lądowych, w tym obrony przeciwlotniczej oraz wojsk rakietowych i artylerii.

Korporacja UWZ przedstawiła swoje perspektywiczne wyroby. W szczególności, po raz pierwszy przy otwartym dostępie, pokazano czołg T-14 Armata. Jedyny w świecie czołg trzeciego pokolenia T-14 wziął udział w pokazie statycznym. Jeszcze jeden zaprezentowany model nowoczesnej techniki to zmodernizowany transporter gąsienicowy DT-10MP produkcji MK Witaź. Szereg wytworów przemysłu obronnego była udostępniona na pokazie zamkniętym - tylko dla specjalistów wojskowych.

Jak oświadczył dyrektor generalny Spółki MKW - oficjalnego organizatora Międzynarodowego Forum Wojskowo - Technicznego Armia-2017  ekspozycja Forum w tym roku znacznie się poszerzyła z 11 do 18 tys. eksponatów, a prezentowało je ponad 1200 przedsiębiorstw i organizacji przemysłowych.

Rossijskaja Gazieta w publikacji dokonującej oceny Forum podaje przykład, że tylko 24 sierpnia podpisano kontrakty o wartości 170 mld. rb. Do wojsk będą dostarczone dwa brygadowe systemy Iskander-M, 600 nowych wzorów techniki bojowej i przedmiotów wojskowego przeznaczenia, a 200 jednostek techniki przejdzie głęboką modernizację.

Autor publikacji podkreśla fakt, że ministerstwo obrony, jak to napisał, w końcu przyjęło i będzie kupować BMPT - bojowy wóz wsparcia czołgów. Na pokazowym strzelaniu w Ałabino BMPT dosłownie zmiótł huraganowym ogniem wszystkie ustawione cele. Jeden z modeli BMPT przechodzi teraz testy próbne (dotarcie) w Syrii.

Gazieta zaznacza, że Armia-2017 zjednoczyła demonstrację bojowej mocy wojsk lądowych, sił powietrzno - kosmicznych i marynarki wojennej. Oczywiście wystąpiły pewne potknięcia, ale ogólnie Forum było tryumfem wszystkich struktur sił zbrojnych Rosji, rodzimego kompleksu obronno - przemysłowego i osobiście Siergieja Szojgu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


piątek, 25 sierpnia 2017

W Chinach ogłoszono, czytamy w artykule Anatolija K., zamieszczonym  w portalu Niezawisimoj Gaziety, że CHRL wyszła na trzecie miejsce, po USA i Kanadzie, w wydobyciu gazu łupkowego. Ponadto, jak komunikują oficjalne media ChRL w kraju znajduje się największe pole gazu łupkowego poza Ameryką Północną. Eksperci uważają, że uwzględniając określone trudności w wydobyciu gazu z łupków, takie zasoby dają Pekinowi istotną przewagę w współpracy z Rosją w realizacji projektu Siła Syberii. Negocjacyjna przewaga Moskwy w takich problemach jak cena na gaz  i budowa drugiej gałęzi Siły Syberii, będzie osłabiona, sygnalizują pytani przez Gazietę analitycy.

Wydobywając, czytamy w publikacji, w 2016 r. 7,9 mld m3 gazu łupkowego, Chiny wyszły na trzecie miejsce w świecie po USA i Kanadzie. Odpowiedzialni pracownicy chińskiego ministerstwa zasobów naturalnych poinformowali także, iż w końcu tego roku oczekiwana jest przebudowa mocy produkcyjnych, co pozwoli wydobywać 10 mld m3 gazu w roku. Ogólna wielkość rozpoznanych zasobów gazu łupkowego kraju oceniana jest na 764,3 m3, a to czyni Chiny krajem o największych zasobach poza granicami Ameryki Północnej. Chińskie media nazywają to rewolucją łupkową.

Autor publikacji akcentuje: - nowo powstała sytuacja nie może być obojętna dla rosyjskiego Gazpromu, który już prawie trzy lata ciągnie magistralę Siła Syberii w stronę Chin. Do końca 2017 r. planuję się zakończyć połowę 2200 km. pierwszego odcinka gazociągu. Kontrakt między Gazpromem i chińską CNPC został podpisany 21 maja 2014 r. w obecności prezydentów obu krajów. Szef Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył wówczas, że proponowane są coroczne dostawy wielkości 38 mld m3 w ciągu 30 lat, a ogólna wartość kontraktu wyniesie 400 mld dol. Miller odmówił ukazania innych szczegółów np. ceny gazu, zasłaniając się tajemnicą handlową. Cena nieznana jest i obecnie.

Gazieta przytacza następnie opinię analityka Sberbank CIB Anatolija Niestierowa, który zaznacza, że wzrost wydobycia własnego gazu łupkowego - to jeszcze jeden czynnik umacniający pozycję negocjacyjną Chin, i odpowiednio osłabiający rosyjską.

Potencjalnie Sile Syberii zagrażają różne projekty konkurencyjne: - wzrost wydobycia gazu zwykłego, metanu węglowego, plany w zakresie opanowania hydratów gazowych, gdzie Chiny wraz z Japonią są liderami, i oczywiście, wydobycie gazu łupkowego - powiedział Niestierow. Ponadto wzrastają zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA, tego produktu dostarcza również Katar, oczekuje się także dużych dostaw LNG z Australii.

Dla Rosji ogólny kontekst nie jest zbyt korzystny. Chińczykom sprzyja i koniunktura cenowa. Jeżeli w momencie podpisania umowy o rozpoczęciu budowy Siły Syberii cena gazu w Regionie Azji i Pacyfiku wg danych wicedyrektora Instytutu problemów Ropy Naftowej i Gazu RAN wynosiła 600 dol. za 1000 m3, to teraz spadła ponad dwukrotnie do 270 dol.

Według przytoczonych przez autora informacji, zawartych w oficjalnym portalu Gazpromu, w 2016 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny w ChRL wynosiło 205,8 mld m3, a wydobycie - 137,1 mld m3. Jednak gaz na razie nie odgrywa głównej roli w energetyce Państwa Środka. największy udział w bilansie energetycznym ma węgiel - 62%, następnie ropa naftowa - 19%, odnawialne źródła energii - 13%, gaz ziemny - 6%. W planie Rady Państwa ChRL przewiduje się zwiększenie udziału gazu ziemnego do 10% w 2020 r. Zapotrzebowanie na import może wzrosnąć dwukrotnie i wyniesie około 150 mld m3. 

Gazprom, pisze dalej publicysta, walczy o swój udział w tym wzroście eksportu i proponuje Chinom jeszcze jedną Siłę Syberii. Tak zwana zachodnia trasa przewiduje dostawy do Chin gazu z pól Zachodniej Syberii wielkości 30 mld m3.  W maju 2015 r. Gazprom i CNPC nawet podpisali porozumienie o podstawowych warunkach dostaw tym rurociągiem, ale podpisać konkretnego kontraktu handlowego się nie udało.

Zarząd energetyki ChRL uważa, że zapotrzebowanie na gaz w ciągu najbliższych 15 lat wzrośnie o 76% (do 347 mld m3)  i cały niedobór gazu kraj zamierza wydobyć sam, przy czym 14% wielkości wydobycia, jak się oczekuje, wypełni właśnie gaz łupkowy.

 Przy czym w ocenie autora, ChRL, opierając się na najlepszych swoich tradycjach pragmatyzmu stara się wycisnąć z powstałej sytuacji maksimum korzyści. Agencja Reuters poinformowała, że podczas rozmów z Gazpromem o Sile Syberii Chińczycy próbują uzyskać obniżkę cen na gaz rosyjski, ale Moskwa na razie nie wyraża zgody, ryzykując, że jej projekt będzie może okazać się nieopłacalny.

Reasumując, Anatolij K. pisze: - Gazpromowi pozostaje tylko nadzieja na to, iż w ciągu pozostałych dwóch lat koszt produkcji gazu łupkowego niezbyt się obniży. Rozwój technologii pozwala dostatecznie szybko zwiększyć wydobycie gazu łupkowego. Na przykład, jeżeli dla Gazpromu koszt produkcji 1000 metrów sześciennych wynosi około 20 dol., to wydobycie gazu łupkowego kształtuje się na poziomie od 90 do 150 dol., powiedział NG analityk finansowy spółki  Gerchik&Co Wiktor Makiejew. W końcu, według opinii eksperta wydobycie gazu łupkowego w Chinach tylko częściowo może zastąpić import. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 środa, 16 sierpnia 2017

Portal Wiedomosti w początkach sierpnia bieżącego roku opublikował artykuł, autorem którego jest Paweł Ł., pod znamiennym tytułem  Jakie siły zbrojne potrzebne są Rosji? W publikacji, po rozważaniach na temat współczesnego wojska, jego miejsca i roli w demokratycznej republice oraz ukazaniu potencjalnych zagrożeń dla istnienia Rosji, autor pisze na temat aktualnej rzeczywistości w siłach zbrojnych FR i przedstawia własne propozycje ich zreformowania. 

W Rosji, czytamy w artykule, obecny stan sił zbrojnych zaprzecza tak fundamentalnym interesom społeczeństwa, jak i jego możliwościom ekonomicznym. Etatowa liczebność sił zbrojnych wynosi 1 mln ludzi (w rzeczywistości jeżeli przeanalizować jawne dane o liczbie poborowych, żołnierzy kontraktowych, oficerów, absolwentów uczelni wojskowych itp., bardziej 700-750 tys.). Do tego wypada dodać około 900 tys. urzędników ministerstwa obrony. Na utrzymanie i wyposażenie sił zbrojnych w 2017 r. będzie wydane około 3 trln. rb., z tej sumy 50-70% idzie bezpośrednio na utrzymanie, a pozostałe na zakup uzbrojenia. I w takich uwarunkowaniach, kierownictwo wojskowe Rosji stara się doprowadzić liczbę związków taktycznych o pełnej gotowości bojowej (batalionowych grup taktycznych) chociażby do 100-120 tys. ludzi.

Faktycznie siły zbrojne dziś to ogromny biurokratyczny (na każdego żołnierza przypada jeden urzędnik) organizm, w którym wykonywać zadania bojowe, w najlepszym przypadku, będzie jeden z dziesięciu żołnierzy. Utrzymanie takiej armii jest obowiązkiem rosyjskich obywateli, ale w całym postradzieckim okresie żołnierze i  oficerowie przelewają krew tylko w interesie rosyjskiej grup rządzącej.

Rosyjska armia, pisze autor, nie sprawuje dziś funkcji dźwigni społecznej. Służba w wojsku w aspekcie ekonomicznym, zawodowym, intelektualnym i społecznym nic żołnierzom nie daje. Pośpieszne uspołecznienie, kariera i dobrobyt obywateli rosyjskich nijak nie zależy od obycia zasadniczej albo kontraktowej służby wojskowej.

Oficerom, czytamy dalej, służba wojskowa zapewnia tylko średni status materialny bez uwzględnienia ich potrzeb rozwoju zawodowego i intelektualnego, zapewnienia zdrowia fizycznego i psychicznego tak w toku służby, jak i po przejściu na emeryturę. Kariera cywilna na emeryturze w żadnym wypadku nie zależy od sukcesów w służbie wojskowej. Przy czym rosyjskie siły zbrojne umacniają najbardziej okrutne formy nierówności płci, tworzą niezdrową atmosferę psychologiczną w wojsku i wokół wojska.

Uogólniając, podkreśla ekspert, ogólny sukces życiowy żołnierzy nijak nie zależy od jakości ich wyszkolenia i sukcesów w służbie wojskowej. To zaś oznacza, że rekonstrukcja funkcji dźwigni społecznej stanowi jedną z kluczowych potrzeb armii rosyjskiej.

Biorąc za podstawę własną krytyczną analizę istniejącego stanu rosyjskich sił zbrojnych autor proponuje szereg mniej lub bardziej kontrowersyjnych rozwiązań. Uważa, iż liczebność sił zbrojnych należy zmniejszyć do 300-350 tys. ludzi, jednocześnie podnosząc ich jakość. Odbędzie się to kosztem rezygnacji z jednostek nie posiadających odpowiedniej ilości wykwalifikowanych żołnierzy i techniki oraz niepotrzebnych sił i dublujących się funkcji między rodzajami wojsk.

Zderzymy się także, zaznacza publicysta, z wieloma krytycznie ważnymi problemami. Po pierwsze, obecny, mieszany (poborowi i ochotnicy) system uzupełnień wojska szeregowymi i młodszymi podoficerami jest poważnie zagrożony. Po drugie, stosunkowa słabość powstających instytutów demokratycznych w Rosji i nabyte doświadczenia historycznie mogą doprowadzić do tego, że wojsko w przypadku poważnego kryzysu może być wykorzystane do uzurpowania władzy. Po trzecie, przy mieszanym i przy ochotniczym systemie uzupełnień, Rosja będąc krajem wielonarodowym i wielokulturowym spotka  się z problemem barbaryzacji wojska.

Przedstawione problemy, zdaniem autora, mogą byś rozwiązane przez cały kompleks następujących przedsięwzięć.

Po pierwsze, siły regularne powinny być formowane na podstawie poboru ochotniczego (kontraktu). Po odsłużeniu kontraktu obywatele zostają rezerwistami.

Powołanie obywatela do regularnej służby wojskowej jako żołnierza i preferowanie jego po służbie powinno  odbywać się niezależnie od płci, należy stawiać surowe wymagania nie tylko w sferze zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także zwracać uwagę na poziom rozwoju intelektualnego i wykształcenie. Wydaje się koniecznym, aby kandydaci do takiej służby zdawali egzamin z języka rosyjskiego, matematyki (fizyki) i wiedzy o społeczeństwie (znajomość konstytucji i praw człowieka). Zapobiegnie to barbaryzacji wojska.

Po trzecie, w każdym regionie tworzy się siły obrony terytorialnej formowane na zasadzie poboru niezależnie od płci z uwzględnieniem wymagań właściwego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego (z możliwością rezygnacji z takiej służby). Służba w takich oddziałach odbywałaby się w miejscowościach zamieszkania obywateli w formie okresowych, krótkich zjazdów i pozwalałaby nie przerywać nauki albo pracy w trakcie jej trwania. Za udział w szkoleniu uczestnicy otrzymywaliby wynagrodzenie. Żołnierze sił obrony terytorialnej w ciągu całego okresu służby mają prawo do przechowywania broni w miejscu zamieszkania. Wojska obrony terytorialnej mogą być wykorzystane przez władze regionalne w nadzwyczajnej sytuacji. Tym samym w kraju będzie wyeliminowane zagrożenie uzurpacji władzy. Także na zasadach równości wobec prawa, będzie rozwiązany ten problem, gdy w wielu regionach w rękach obywateli znajdzie się duża ilość broni palnej.

Po czwarte, system szkolenia oficerów powinien być rozpatrzony od istniejącej zasady wąskiej specjalizacji w stronę fundamentalnego kształcenia w zakresie nauk ścisłych, przedmiotów humanistycznych i nauki języków obcych. Pozwoli to oficerowi doskonalić się w okresie całej służby i bez trudu adoptować się w życiu cywilnym po przejściu na emeryturę. Konkretną specjalizację oficer może zdobyć bezpośrednio w wojskach.

Publicysta proponuje także zmniejszenie liczby uczelni wojskowych do kilku uniwersytetów zgodnie z corocznymi potrzebami sił zbrojnych Rosji jako republiki demokratycznej.

Dalej zaznacza, że stanowisko ministra obrony powinny zajmować wyłącznie osoby cywilne.

Proponowane przedsięwzięcia te, zdaniem Pawła Ł. uwzględniają potrzeby Rosji co do pełnowartościowych sił zbrojnych, które będą bronić jej republikańskie i demokratyczne podstawy i staną się efektywną dźwignią rozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 07 sierpnia 2017

Portal Kommersant, odwołując się do wywiadu wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina udzielonego Komsomolskoj Prawdie, poinformował, że nowy państwowy program uzbrojenia (GPW) Rosji na lata 2018-2025 powinien być zatwierdzony jesienią.

Już wcześniej, piszą autorzy publikacji Iwan S. i Aleksandra D., prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził naradę 18 maja br., poświęconą perspektywom rozwoju sił powietrzno - kosmicznych, marynarki wojennej i wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego. To kluczowe kierunki w GPW na lata 2018-2020.

Kierunki te były również zasadniczymi   w latach 2011-2020. Ogółem wydatkowano na WKS, WMF i RWSN ponad połowę - 19 trln. rb przeznaczonych z budżetu na przezbrojenie. Dla WKS planowano zakupić ponad 600 samolotów i 1000 helikopterów, dla WMF - około 100 okrętów, w tym 20 podwodnych, 35 korwet i 15 fregat oraz 8 rakietowych krążowników podwodnych przeznaczenia strategicznego typu Borej. W interesach RWSN prowadzona jest dostawa Jarsów, instalowanych na okrętach międzykontynentalnych pocisków balistycznych SLBM Siniewa, Lajner i Buława. Opracowano także nowe naziemne systemy rakietowe RS-28 Sarmat oraz kolejowy system rakietowy Barguzin.

W nowym GPW tym kierunkom poświęcono także zwielokrotnioną uwagę. Triada nuklearna nadal pozostaje, zaznaczają autorzy,  podstawową siłą jądrowego powstrzymywania. Zakłada się, iż w latach 2018-2025 na uzbrojenie zostaną przyjęte Rubież i Sarmat, a do 2019 r. wojskowi zdecydują się  co do Burgazina. Według informatorów Kommersanta kilka miesięcy wcześniej ministerstwo obrony przeprowadziło w Pleseckie szczegółowe testy produktu.

Inny cytowany ekspert wojskowy zauważa: - nowy GPW powinien ujmować prace nad wykonaniem jednolitego systemu powiadamiania o ataku rakietowym.

Menadżerowie przedsiębiorstw przemysłu lotniczego, czytamy dalej w artykule, wiążą GPW-2025 z propozycją zakupów Su-30SM i Su-35, a także wielozadaniowych bombowców taktycznych Su-34, biorących udział w kampanii syryjskiej. Według posiadanych przez portal informacji w nowym GPW będą realizowane zakupy małych partii perspektywicznego systemu lotnictwa taktycznego T-50 i myśliwców MiG-35, a także kontynuowane prace naukowo - badawcze nad przyszłościowym systemem lotnictwa dalekiego zasięgu. Główne działania wojskowi łączą ze strategicznym nosicielem rakiet Tu-160M2, pierwszy egzemplarz którego powinien wznieść się w powietrze w 2019 r., a produkcja seryjna w Kazańskim Zakładzie Lotniczym powinna rozpocząć się od 2021 r. Kolejny ekspert, na którego powołuję się Kommersant, sądzi, że w ramach nowego GPW wojskowi będą kontynuować zakupy Su-30SM, Su-34 i Su-35, jednak mniejsze niż poprzednio. Opierając się na swoich źródłach informacji, portal pisze, że na przezbrojeniu floty wojskowym uda się zaoszczędzić. Uzasadnia się to rezygnacją z budowy nowego lotniskowca i niszczyciela o napędzie atomowym. W tym samym czasie program będzie obliczony na zakup okrętów podwodnych o napędzie elektryczno - dieslowym, atomowych nosicieli rakiet typu Haski (z nową rakietą międzykontynentalną) oraz okrętów zabezpieczenia, trałowców korwet, fregat, okrętów zabezpieczenia łączności, statków testowych i naukowo - badawczych.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


sobota, 29 lipca 2017

Pod koniec drugiej dekady lipca, w przeddzień otwarcia XIII Międzynarodowego Salonu Lotniczo - Kosmicznego MAKS-2017, portal CAMTO opublikował materiał statystyczny, ukazujący miejsce Rosji w rankingu największych światowych eksporterów nowych myśliwców wielozadaniowych w latach 2013-2016 wraz z prognozą na lata 2017-2020.

W obecnym czteroletnim okresie (2017-2020) wielkość sprzedaży nowych myśliwców wielozadaniowych może wynieść 890 jednostek  o wartości 114 mld. dol. w przypadku wykonania planów dostaw według bieżących kontraktów, ujawnionych zamierzeń i prowadzonych przetargów.

W minionym czteroletnim okresie (2013-2016) było dostarczone na eksport albo wyprodukowane na licencji 325 nowych myśliwców na sumę 25,2 mld. dol. Ogółem w latach 2013-2016 wyeksportowano 411 myśliwców na sumę 25,7 mld. dol. Przy czym, wielkość sprzedaży nowych samolotów wynosiła 79,08% ich ogólnej liczby lub wartości ogólnoświatowych dostaw.

W rankingu kraje dostawcy uszeregowane są według ilości wykonanych i planowanych dostaw w latach 2013-2020.

Pierwsze miejsce, według parametru ilościowego, w okresie 2013-2020 zajmują Stany Zjednoczone (452 myśliwców o wartości 65,3 mld. dol.). Według parametru wartościowego USA także są na pierwszej pozycji z ogromną przewagą nad pozostałymi konkurentami. 

W latach 2013-2016 dostarczyły na eksport 87 samolotów o wartości 9,5 mld. dol., w okresie 2017-2020 prognozowane wielkości dostaw, aktualnie, ocenia się na 365 nowych maszyn o wartości 55,8 mld. dol.

Stany Zjednoczone posiadają duży pakiet zamówień tak w okresie 2017-2020, jak i po 2020 roku i to bez uwzględnienia tego, że mają dużą szansę na zwycięstwo w szeregu dużych międzynarodowych przetargach.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Rosja (347 maszyn o wartości 22,2 mld. dol.). W pierwszym czteroletnim okresie (2013-2016) na eksport dostarczono 131 samolotów o wartości 6,3 mld. dol. W drugim okresie (2017-2020) bieżący pakiet zamówień i ujawnionych zamierzeń bezpośrednich dostaw, rozmowy odnośnie których są kontynuowane, wynosi 216 jednostek o wartości 15,9 mld. dol.

Odnośnie przewagi USA nad FR, to w dalszym ciągu będzie ona wzrastać, o ile w 2017 r. i następnych rokrocznie będzie wzrastać liczba F-35 dostarczanych na eksport zgodnie z już podpisanymi umowami. Ponadto USA mają dużą szansę na zawarcie kontraktów na dostawę F-35 jeszcze z szeregiem krajów. Tym nie mniej, w ostatnich dwóch latach lawinowo pojawiają się informacje o zamiarach zakupu samolotów rosyjskich przez wiele krajów, które wcześniej nabywały wyłącznie myśliwce produkcji zachodniej, na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie, co może nieco zniwelować utrzymującą się tendencję pozostawania w tyle za USA.

Trzecie miejsce w okresie 2013-2020, według parametru ilościowego, w zasadzie, z tytułu dostaw Pakistanowi myśliwców JF-17 Thunder, zajmują Chiny (135 maszyn o wartości 3,7 mld. dol.). W pierwszym czteroletnim okresie (2013-2016) na eksport dostarczono 55 samolotów o wartości 1,4 mld. dol. W drugim okresie (2017-2020), wielkość dostaw, w tym Mianmie, wynosi nie mniej niż 80 jednostek o wartości 2,3 mld. dol.

Czwarte miejsce z pierwszymi zamówieniami na eksport myśliwców Rafael do Egiptu, Kataru i Indii zajmuje Francja (78 maszyn o wartości 21,3 mld. dol.).

W pierwszym czteroletnim okresie (2013-2016) na eksport (do Egiptu) dostarczono 6 nowych samolotów o wartości 1,6 mld. dol. W drugim okresie (2017-2020) bieżący pakiet zamówień i zamierzonych zakupów bezpośrednich dostaw, rozmowy w sprawie których są prowadzone wynosi 72 jednostki o wartości 19,7 mld. dol.

Dalsze perspektywy eksportowe myśliwca Rafael firma Dassault Aviation wiąże przede wszystkim z rejonem Bliskiego Wschodu.

Piąte miejsce w okresie lat 2013-2020 w rankingu, według parametru ilościowego, zajmuje Wielka Brytania (60 myśliwców o wartości 10,7 mld. dol.). W latach 2013-2016 Wielka Brytania prowadziła dostawy myśliwców EF-2000 Tajfun do Arabii Saudyjskiej. Ogółem w tym okresie dostarczano 40 samolotów o wartości 6,3 mld. dol. W drugim czteroletnim okresie (2017-2020) podstawowe dostawy będą zapewnione produkcją myśliwca EF-2000 Tajfun dla Arabii Saudyjskiej i Omanu. Ogółem  w tym czasie planuje się dostarczyć 20 maszyn o wartości 4,5 mld. dol.

Kolejne miejsca w rankingu zajmują Szwecja, Włochy i Pakistan.

W uzupełnieniach dotyczących rankingu czytamy: - prognoza na okres 2017-2020 w dużym stopniu ma charakter szacunkowy, gdyż policzyć rokroczne dostawy zawarte w kontraktach, które są tylko planowane jest niemożliwością.

W odniesieniu do Rosji dotyczy to na przykład ZEA i Indonezji ( jeszcze nie podpisano kontraktu na 8 Su-35, a już minister obrony oświadczył o pozyskaniu środków na zakup dalszych samolotów). W obliczeniach, na podstawie oficjalnych oświadczeń, przede wszystkim, prezydenta  kraju, ujęta jest Wenezuela, chociaż wiarygodność podpisanego kontraktu z Caracas jest niewielka z racji braku stabilizacji w tym kraju.

Odnoście podpisania przez Rosję kontraktu z Bangladeszem na SU-30SM to w obecnej chwili oficjalnych potwierdzeń z obu stron nie ma, a niedawno pojawiła się informacja o możliwym zakupie przez ten kraj samolotów chińskich.

Kontrakt z Syrią na dostawę MiG29/M2 pozostaje w bazie CAMTO jako nie wykonany, jednak mimo wszystko może być zrealizowany. Reasumując, można skonstatować, że w obliczeniach uwzględniono wszystkie znane w chwili obecnej możliwe dostawy nowych rosyjskich myśliwców Su i MiG w bieżącym okresie czteroletnim.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 środa, 26 lipca 2017

Prezydent Polski Andrzej Duda, pisze w portalu Rossijskaja Gazieta Ariadna Rokossowska, po tygodniu akcji protestów w całej Polsce i zagrożeniu sankcjami ze strony Komisji Europejskiej, zawetował dwa spośród trzech skandalicznych dokumentów reformy sądów.

Stało się coś niesamowitego, zaznacza autorka, tworzony zgodnie z pomysłem partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość i jej szefa ekspremiera Jarosława Kaczyńskiego mechanizm reformowania Polski nie powiódł się. Następnie A. Rokossowska przypomina, że w ubiegłym tygodniu obie izby polskiego parlamentu przyjęły nowe ustawy o pracy sądów, sposobie formowania Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Następnie dokumenty, które faktycznie podporządkowują władze sądowe partii rządzącej, legły na stole prezydenta Dudy, wybranego na to stanowisko dzięki tej formacji politycznej.

Jednak prezydent, wbrew zwyczajowi, podpisał tylko jeden z trzech dokumentów, podkreśla autorka.

Następnie Ariadna Rokossowska uwypukla niektóre tezy prezydenckiego orędzia. Przywódca państwa, obiecał  nałożyć weto na dwie ustawy, gdyż, tu autorka cytuje słowa prezydenta "nie ma u nas tradycji, żeby prokurator generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę Sądu Najwyższego" i dalej "ubolewam nad tym, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym  przed jego złożeniem w Sejmie nie był mi przedstawiony jako prezydentowi RP, i że nie mogłem odbyć w tej sprawie konsultacji".

Nie wiadomo, zastanawia się publicystka, co szczególnego doprowadziło prezydenta do tak nieoczekiwanego kroku. Możliwe, że problem tkwi w groźbach Komisji Europejskiej wprowadzenia sankcji przeciwko Polsce za naruszenie zasad demokracji i państwa prawa, nagłośnionych przez pierwszego jej wiceprzewodniczacego Fransa Timmermansa, albo w interwencji wpływowych polityków europejskich, zwłaszcza niemieckich. Faktem jest, że jedną z tych ustaw, o pracy sądów, prezydent zamierza podpisać. A to jest ten szczególny dokument, który uderzy w dziesiątki tysięcy ludzi, wychodzących na demonstracje przez cały ubiegły tydzień.

 

 

 

 

 

 

 


sobota, 22 lipca 2017

Na stronach internetowych Expert.ru Ludmiła K. analizuje i ocenia aktualną sytuację na rynku mięsnym w Rosji. W podtytule zaznacza, rynek mięsny w Rosji kontynuuje adaptację do nowych parametrów: obniżenia efektywnego popytu ludności na tle wzrostu rodzimej produkcji wieprzowiny i drobiu oraz nasycenia rynku.

Już na początku publikacji autorka przedstawia przykład agrokompleksu Czuriłowo Siergieja Wajsztejna, jednego z najpotężniejszych producentów warzyw cieplarnianych, który podobno zostanie nowym właścicielem  spółki Utnyje Fermy. Procedura transakcji wykupu pakietu większościowego akcji kompleksu drobiowego w obwodzie czelabińskim już się rozpoczęła. Wartość aktywów ocenia się na 600 mln rb. (prawie 1 mln dol.).

Utnyje Fermy to wysokotechnologiczny agrokompleks o ogólnej wartości produkcji i własnej obróbki 6,6 tys. ton mięsa kaczego w roku, zbudowany w końcu 2015 r. w szczerym polu. Już w pierwszym roku pracy właścicielowi udało się wyjść na drugie miejsce w Rosji. Później wystąpiły trudności i pomimo pomocy miejscowych władz i preferencyjnych kredytów, spółka zmieniła właściciela. Na kłopoty firmy złożyły się spadek siły nabywczej ludności oraz zmniejszenie popytu na drogie gatunki mięsa, a więc także i na mięso kacze.

Autorka uwypukla następujący fakt: - rosyjski rynek mięsny przesycony jest tanim dużym mięsem, kraj zabezpieczył się w 96%. Mięso kacze tylko uzupełnia wieprzowe. I te dwa równie czynniki - wzrost produkcji mięsa kaczego i spadek zapotrzebowania na nie przez ludność, określiły przemiany w sferze przetwórstwa.

Ostatnie trzy lata dla przemysłu mięsnego były bardzo skomplikowanymi. Jeszcze przed wprowadzeniem sankcji, w lutym 2014 r. z powodu dżumy afrykańskiej świń, wprowadzono zakaz importu surowca mięsnego z szeregu krajów. W wyniku tego wieprzowina dla rosyjskich przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego wzrosła w cenie o 70-80%.

W tymże roku, w sierpniu dla agrobiznesu rozpoczęło się święto, drajwerem gałęzi mięsnej i zwiększenia wielkości produkcji było embargo w stosunku do szeregu krajów, w tym UE, USA, Kanady i in. Wwóz praktycznie wszystkich rodzajów produkcji mięsnej został zakazany. Ich udział w ogólnej wielkości rynku rosyjskiego wynosił 45%.

W wyniku tego, zaznacza publicystka, był istotny wzrost cen wszystkich rodzajów mięsa w ostatnich dwóch latach: wołowina - 55%, wieprzowina - 50%, drób - 26% (w pewnych okresach wzrost do 50%).

Tym sposobem, ukazuje autorka, przemysł mięsny znalazł się w sytuacji nożyc cenowych, kiedy to konsumpcja i sprzedaż spadały, a ceny na surowiec i koszty produkcji rosły. Podnieść cen wahająca się wokół zera rentowność nie pozwalała. Wielkość produkcji spadła średnio o 20%. Rola miejscowego surowca w spadającej produkcji istotnie wzrosła, a kombinaty mięsne przetwarzające głównie importowane mięso blokowe, zmuszone były do modernizacji produkcji z uwzględnieniem specyfiki rosyjskiego surowca, gdyż rodzimi wytwórcy proponują, w zasadzie, mięso w półtuszach.

Występujący w 2014 r., kontynuuje Ludmiła K., wzrost cen wieprzowiny szybko zatrzymał się. Główną rolę odegrali w tym producenci rosyjscy. Na rynku pojawiły się nowe, nowoczesne zakłady hodowlane, pracujące w oparciu o technologie przemysłowe, aktywne inwestowanie, budowa których rozpoczęła się jeszcze przed sankcjami. W rezultacie w ciągu trzech lat przetwórcy w znacznym stopniu potrafili przeorientować się na dostawców rosyjskich.

W minionym roku tempo wzrostu produkcji wieprzowiny było dwa razy wyższe niż drobiu, który wzrósł o 5% w 2015 r., tylko produkcja wołowiny przebiegała w stagnacji. Tak więc,  w okresie najbliższych dwóch, trzech lat kraj przejdzie na pełne samozaopatrzenie w wieprzowinę. Jednak siła nabywcza ludności będzie się nadal obniżać, co będzie skutkować spadkiem spożycia przetworzonych produktów mięsnych.

Następnie, konkretyzując ocenę sytuacji na rynku, autorka ukazuje nowe trendy w rozwoju przemysłu spożywczego. Pomimo wzrostu produkcji mięsa w Rosji, wzrost jego rynkowej oferty jest jeszcze niewystarczający do pełnego nasycenia surowcem przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Jednym z wyjść dla dużych kombinatów mięsnych jest stworzenie własnej bazy surowcowej poprzez budowę albo zakup kompleksów hodowlanych. Przemysł przetwórczy aktywnie "zlewa" się z segmentem hodowli zwierząt i produkcji mięsa, a w tym czasie "niezależne" kombinaty mięsne z trudem sobie radzą w nieprostej sytuacji ekonomicznej. Przedsiębiorstwa małe i średnie zmuszone są przeżyć, obniżając ceny i przechodząc na bardziej tanie rodzaje surowca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


sobota, 15 lipca 2017

Władimir G. w dodatku poświęconym rosyjskim siłom zbrojnym Niezawisimoj Gaziety dzieli się swoimi spostrzeżeniami z  obchodów 74. rocznicy powstania 20. Armii Ogólnowojskowej Gwardii.

W artykule czytamy: - 1 lipca w Woroneżu, gdzie jest rozlokowany sztab 20. Armii Ogólnowojskowej Gwardii  Zachodniego Okręgu Wojskowego, uroczyście obchodzono 74. rocznicę formowania związku operacyjnego.

dalej autor dość ogólnikowo przedstawia organizację i wyposażenie armii. Teraz armia liczy 16 dywizji, brygad i pułków oraz ponad 20 batalionów dowodzenia, zabezpieczenia i obsługi. Na uzbrojeniu związków taktycznych i jednostek są czołgi T-72B3, transportery opancerzone BTR-82A, systemy artyleryjskie Msta-S, wyrzutnie rakietowe Grad i Tornado-G, systemy rozpoznania, dowodzenia i łączności Strielec. Jak zakomunikowało ministerstwo obrony do armii dostarcza się co miesiąc ponad 200 jednostek nowego uzbrojenia, techniki wojskowej i specjalnej.

W związkach taktycznych i jednostkach wojskowych ZWO 15 pododdziałów posiada status uderzeniowych, a trzy z nich reprezentują 20. armię. W swej istocie są to nie tylko pododdziały wzorcowe pod względem ukompletowania i wyposażenia w nowoczesne środki walki, ale i mające najlepsze wskaźniki wyszkolenia stanu osobowego, powiedział, cytowany, dowódca armii gen. mjr Aleksandr Pirrjazew.

Inna armia przykrycia, zaznacza publicysta, i być nie powinna. Obwód woroneski graniczy na południowym zachodzie z Ukrainą, dlatego nic w tym dziwnego, że trzy brygady rakietowe, dwie dywizje zmechanizowane i jedna pancerna są rozlokowane w rejonie operacyjnego przykrycia granicy państwowej w obwodzie woroneskim. Umacnianie zachodnich granic jest absolutnie nieodzownym środkiem zapewnienia bezpieczeństwa FR, szczególnie po militarystycznych oświadczeniach szeregu oficjalnych osobistości Ukrainy, marzących o powrocie ziem obwodów - kurskiego, briańskiego, woroneskiego, rostowskiego i Kraju Krasnodarskiego.

Do końca roku, podkreśla w zakończeniu artykułu autor, w ZWO będzie sformowane 20 związków taktycznych i jednostek wojskowych. Ponad 30 batalionowych i kompanijnych grup taktycznych, które będą ukompletowane stanem osobowym i wyposażone w nieodzowne środki materiałowe, znajdujące się w gotowości do natychmiastowego wykorzystania w boju. W związku z tym dobra rada dla sąsiadów: nie testujcie cierpliwości żołnierza rosyjskiego, ostrzega Władimir G.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 poniedziałek, 10 lipca 2017

Na początku lipca agencja informacyjna IA REGNUM poinformowała: - około 30 czołgów T-62 i 120 polskich żołnierzy przerzucił Kijów w rejon Stanicy Ługańskiej, oświadczył oficjalny przedstawiciel milicji ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej podpułkownik Andriej Maroczko.

Według niego, żołnierze prywatnej spółki wojskowej z Polski stacjonują we wsi Kamyszyno, niedaleko od Stanicy Ługańskiej. Żołnierze mówią po polsku, a nad punktem dyslokacji dostrzega się polską flagę.

Tam też rozmieszczonych jest nie mniej niż 30 czołgów T-62, zamaskowanych w pobliskim masywie leśnym.

Ponadto, około 30 ludzi z Prawego Sektora ochrania most drogowy na rzece Północny Doniec. Zadaniem nacjonalistów ukraińskich jest ochrona mostu i organizacja kontroli przejeżdżających pojazdów.

W zakończeniu notatki informującej, REGNUM przypomina, że już wcześniej wojskowi ŁNR, widzieli obcych najemników po stronie sił zbrojnych Ukrainy, w tym z Polski, Gruzji, krajów arabskich, USA oraz żołnierzy w mundurach NATO.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10