RSS
niedziela, 09 lipca 2017

Grigorij K. i Mart S. na stronach internetowych Lenta.ru, komentując przedłużenie przez Unię Europejską sankcji nałożonych w związku z aneksją Krymu, prognozują ich konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki.

Autorzy piszą: - jeszcze przez minimum siedem miesięcy będą oddziaływać antyrosyjskie ograniczenia Unii Europejskiej. Jednak przez kilka lat funkcjonowania sankcji nałożonych przez wiele krajów świata, Rosja zdążyła się do nich dostosować. Eksperci uważają, iż sankcje mogą okazać istotny wpływ na rozwój Rosji tylko w przypadku poważnego ich zaostrzenia.

Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze przeciwko Rosji jeszcze o pół roku. Była to decyzja formalna a członkowie Unii przymierzali się do niej jeszcze na szczycie 22 czerwca. Jak powiedziano w komunikacie UE, przedłużenie sankcji stało się możliwe po sprawozdaniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Angeli Merkel o wykonaniu porozumień mińskich.

Ograniczenia Unii Europejskiej przeciwko Moskwie działają do 31 stycznia 2018 r. i ponownie mogą być przedłużone.

Sankcje, wskazują autorzy, oddziaływają na kilka sektorów gospodarki rosyjskiej. Po pierwsze, na system finansowy. Sbierbankowi, WTB, Rossielchozbankowi, Gazprombankowi i Wnieszekonombankowi ograniczono dostęp do rynku kapitałowego. Mają zakaz pożyczania pieniędzy na okres powyżej 90 dni, a inwestorom z UE - kupować akcje i obligacje wymienionych instytucji kredytowych.

Po drugie, sektor obronny. Na czarną listę, dla przykładu, wchodzą Urałwagonzawod, Oboronprom, Objediniennaja Aviastroitielnaja Korporacja. Inwestorom europejskim zabroniono finansowania dłużnego tych przedsiębiorstw. Ponadto, UE wprowadziła embargo na import i eksport rosyjskiego uzbrojenia oraz na dostawę do FR towarów podwójnego przeznaczenia, które mogą być wykorzystane w celach militarnych.

Po trzecie, energetyka. UE zakazała udostępniania Rosji technologii, oprzyrządowania i usług, pozwalających rozpoznawać i wydobywać ropę naftową na głębokości poniżej 150 metrów na szelfie arktycznym albo do rozpoznania i wydobycia ropy łupkowej drogą szczelinowania hydraulicznego.

Oprócz dużego pakietu sankcji sektorowych, mają miejsce i indywidualne (zakaz wjazdu do UE, zamrożenie aktywów). Zakazem objętych jest 150 osób fizycznych i 37 przedsiębiorstw. Sankcje te są ważne do września 2017 r. Do 23 czerwca 2018 r. przedłużone są sankcje nałożone na Krym - zakaz dostaw do Europy wyprodukowanych na półwyspie towarów, na inwestycje w republice i na sprzedaż regionowi pewnych technologii (transport, telekomunikacja, energetyka).

W dniu przedłużenia sankcji, 28 czerwca minister finansów Anton Siłuanow oświadczył, iż uważa za realne prognozy wzrostu PKB FR o 2%. Tempo wzrostu w stosunku miesiąc do miesiąca ulega przyśpieszeniu. Jeżeli uwzględnić ostatnie wyniki raportów dotyczących wzrostu PKB, za maj to już 3,1% - zauważył minister, i dodał, że realne dochody ludności zwiększą się w tym roku o 1%. Szef ministerstwa finansów, zaznaczają autorzy, przyjął oficjalną retoryką rządu. Z uwzględnieniem tego, że kraj żyje z obowiązującymi sankcjami już trzeci rok, oczywiście - wszystkie negatywne następstwa uwzględniono w oczekiwaniach.

Na kursach walut, przedłużenie sankcji - dawno zaplanowane wydarzenie - nie znalazło odzwierciedlenia. Euro podrożało (28 czerwca jego cena wynosiła 67,65 rb., po początkowym wzroście o 1,14 rb.). Ale walutę europejską popchnęło do góry pozytywne wystąpienie szefa EBC Mario Deaghi, potwierdzające utrzymanie programu stymulowania gospodarki strefy europejskiej.

Gospodarka Rosji poważnie odczuje następstwa sankcji tylko w tym przypadku, jeżeli sankcje będą istotnie zwielokrotnione, uważają cytowani przez autorów, eksperci. Stare ograniczenia chociaż okazują negatywne oddziaływanie, to jednak nie są zdolne przeszkodzić odbudowie kraju po kryzysie 2014 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


środa, 05 lipca 2017

3 lipca br. w wywiadzie dla Wsieci minister Witold Waszczykowski powiedział na temat aktualnych stosunków polsko - ukraińskich: "Współpraca gospodarcza nie wygląda niestety najlepiej. A najgorzej jest w kwestiach historycznych. Nasz przekaz  jest bardzo jasny: z Banderą do Europy nie wejdziecie. Mówimy to i głośno, i cicho".

Słowa ministra Waszczykowskiego skomentował deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Jurij Szuchewycz, syn Romana Szuchewycza, nacjonalistycznego działacza ukraińskiego i dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jego wypowiedź została zamieszczona w wielu portalach internetowych m.in. w PolitWiesti i GlawEXPERT.

Szuchewycz powiedział: - po co nam tacy partnerzy?, którzy chcą abyśmy tak tańczyli, jak oni zagrają. W końcu kto to są Polacy, czy oni powinni nam określać kto jest bohaterem, a kto nie, kto zasłużył się dla Ukrainy, a kto nie?, oburzył się Szuchewycz.

Odpowiadając na pytanie, jakie on widzi wyjście z sytuacji powiedział: Wyjście? Ja bym plunął Polakom w mordę, i cała sytuacja.

I dalej kontynuował, a to dlatego, że kłaniamy się przed każdym gołodupcem. A co powiedzą w Moskwie, a w Warszawie powiedzą, a w Berlinie powiedzą, a co w Brukseli powiedzą? A w końcu końców, co w Kijowie powiedzą? A w Kijowie nic nie będą mówić, bo się boją, jak przestraszona mysz, która nie wie gdzie uciekać.

sobota, 01 lipca 2017

Na froncie bez zmian, pod takim tytułem Anton B. opublikował w połowie trzeciej dekady czerwca na stronach internetowych Kommersanta artykuł, w którym przedstawia aktualną sytuację na wschodzie Ukrainy, szczególną uwagę zwracając na to, kto i jakimi siłami i środkami prowadzi działania bojowe.

W wstępie publikacji czytamy, że mimo trwania zawieszenia broni, ogłoszonego przed dwoma tygodniami, obserwatorzy międzynarodowi stale obserwują nieustanne walki na południowym wschodzie Ukrainy. Obustronne ostrzały artyleryjskie wznowiono na całej linii frontu, a niezależni eksperci przewidują nowe zaostrzenie konfliktu w Donbasie.

Następnie autor, po przedstawieniu najbardziej zapalnych punktów (Szyrokino, Awdiejewka), przytacza dane zawarte w specjalnym raporcie Komisji ONZ ds. Praw Człowieka. Według oceny tej organizacji od 15 lutego do 15 maja od ostrzału ucierpiało 81 osób. Ogółem w konflikcie na wschodzie Ukrainy w tym czasie zginęło 36 cywilnych mieszkańców a 157 zostało rannych. To półtora razy więcej niż w poprzednim okresie kontrolnym, zauważają autorzy raportu.

W sumie, od początku konfliktu wojennego, autorzy raportu odnotowali ponad 34 tys. poszkodowanych ludzi, wśród nich - ponad 10 tys. zabitych, w tym 2,7 tys. - osoby cywilne.

Eksperci ONZ, zaznacza autor, są zaniepokojeni rosnącą liczba starć zbrojnych między Kijowem i Donieckiem. Autorzy raportu obawiają się, iż podczas lata sytuacja może się mocno zaostrzyć, tak więc ryzyko istniejącej eskalacji pozostaje wysokim.

Obserwatorzy międzynarodowi i uczestnicy działań bojowych wyróżniają trzy kierunki: - nadmorski, doniecki i ługański.

Na kierunku nadmorskim, według danych sił zbrojnych Ukrainy, rozpoczęły się w maju walki w rejonie Nikołajewki, Czermałyka, Krasnogorowki i Marinki. Ukraińscy wojskowi twierdzą, ze w ciągu doby na tym kierunku odnotowuje się 23 ostrzały, włączając wykorzystanie 120 mm moździerzy i 122 mm artylerii lufowej, dostrzega się także użycie czołgów. Zastępca dowódcy armii DNR Eduard Basurin, zakomunikował, że żołnierze samozwańczej republiki przemieścili się na kierunku nadmorskim i zajęli pozycje 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej WSU. Umocnione pozycje zajęto bez walki.

Jedyna aktualnie ukraińska brygada piechoty morskiej była sformowana w 2015 r. z pododdziałów 1. i 501. samodzielnych batalionów piechoty morskiej, do 2014 r. stacjonowała w Kerczu i Teodozji.

Po przeprowadzonym na Krymie referendum około 200 żołnierzy z obu batalionów zdecydowało się na kontynuowanie służby  w ukraińskich siłach zbrojnych. Później brygadę ukompletowano do 2 tys. ludzi i wyposażono w amerykańskie samochody terenowe HMMWV, zmodernizowane wozy piechoty BMP-1 i transportery opancerzone BTR-70. W skład brygady wchodzi cztery samodzielne bataliony wzmocnione 120 mm moździerzami, środkami przeciwpancernymi i 122 mm haubicami D-30.

Naprzeciw ukraińskiej piechoty morskiej, czytamy w artykule, stoi 9. samodzielny pułk zmechanizowany piechoty morskiej DNR, utworzony w 2016 r. specjalnym dekretem szefa republiki Aleksandra Zacharczenko. Według danych bliskiego oddziałowi źródła Włastii, na początku lata służbę w jednostce pełniło ponad 1200 ludzi. Na uzbrojeniu pułk posiada czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BMP-2 i transportery opancerzone BTR-80. Ponadto, jak twierdzi strona ukraińska, w początkach 2016 r. jednostka została uzupełniona żołnierzami rosyjskimi ze składu 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej i nową techniką.

W obwodzie ługańkim kontynuowane są ostrzały miejscowości Kadijewka i Muratowo oraz dworca Ługanskoj, położonego na północnym wschodzie miasta. Moniturująca misja OBWE w swoich sprawozdaniach odnotowała, że na kierunku ługańskim od 11 czerwca liczba stać zbrojnych uległa zmniejszeniu.

Walki w rejonie Trasy Bachmutskoj, pisze dalej Anton B., do kwietnia 2017 r. prowadziła 54. Brygada Zmechanizowana WSU. Po trzynastu miesiącach nieprzerwanych, pododdziały brygady zostały przegrupowane na Poligon Czugujewski. Ich miejsce zgodnie z danymi Włastii zajęła 53. brygada rozlokowana w obwodzie ługańskim. WSU oficjalnie nie opublikowały informacji o liczebności i bojowym wyposażeniu pododdziałów brygady, jednak według przytaczanego wyżej źródła brygada ukopletowana jest w sile ponad 2 tys. ludzi i posiada w swoim składzie batalion czołgów, dywizjon wyrzutni rakietowych Grad i kilka dywizjonów artylerii.

Przeciwko siłom ukraińskim, ukazuje autor, działania bojowe prowadzą trzy samodzielne brygady zmechanizowane milicji ludowej DNR, brygada artylerii oraz samodzielna brygada przeznaczenia specjalnego. Ponadto, do dyspozycji dowództwa ŁNR jest samodzielny dywizjon obrony powietrznej, uzbrojony w zestawy przeciwlotnicze Strieła-10. Pełna liczba żołnierzy ŁNR jest nieznana.

Zacięte walki trwają natomiast na kierunku donieckim. W dniach 12 i 13 czerwca misja OBWE odnotowała ponad 600 wybuchów w obwodzie. W samym Doniecku w ciągu nocy można doliczyć się około 50 wybuchów.

W swoich sprawozdaniach misja OBWE szczególną uwagę poświęca Awdijewce, która w lutym 2017 r. była w krytycznym położeniu. Ponad tydzień trwał ostrzał artyleryjski miasta. Z powodu działań bojowych mieszkańcy byli pozbawieni elektryczności, zagrożony był Awdijewski  Zakład Koksochemiczny, który zaopatrywał miasto w ciepło i gaz.

W Awdiejewce stacjonuje 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana WSU. W 2014 r. z powody dużych strat brygada miała częściowo zmienioną strukturę i otrzymała dodatkowe uzupełnienia, na uzbrojenie przybyły usprawnione czołgi T-64, bojowe wozy piechoty BMP-1 oraz transportery opancerzone BTR-80. Liczebność pododdziałów nieznana.

Przeciwko sobie ma   brygadę Wostok, liczącą według Włastii ponad 1200 żołnierzy. W skład brygady wchodzą trzy bataliony specjalne (około 250-350 ludzi w każdym), a także grypa artylerii uzbrojona w haubice i wyrzutnie rakietowe.

WSU wznowiły ostrzał zamieszkałych kwartałów. Prowadzą ogień po tych samych celach, które ostrzeliwali w latach 2014-2015, oświadczył Eduard Basurin. Jego zdaniem, sytuacja szczególnie zaostrzyła się na kierunku donieckim i gorłowskim. Basurin podkreślił, iż sytuacja jest naprężona, jednak prawdziwym zaostrzeniem trudno to nazwać. Jak potoczą się działania poznamy w środku lipca, po szczycie "dwudziestki" (G-20), zaznaczył zastępca dowódcy korpusu.

Anton B. Przytacza też skrajnie odmienną ocenę od prezentowanych przez autorów raportu. Zdaniem niezależnego analityka wojskowego Antona Ławrowa, żadnych przyczyn politycznych albo militarnych do poważnego zaostrzenia sytuacji na wschodzie nie ma. To sezonowe zaognienie sytuacji, latem lepiej wojować. Ponadto, WSU nie mają dostatecznych sił i środków do tego, aby przystąpić do ataku, akcentuje ekspert.

 

 

 

 

 

 

 

 


czwartek, 22 czerwca 2017

Jednostki piechoty morskiej i wojsk nadbrzeżnych:

- 11. Korpus Armijny (Kaliningrad)

    - 336. Białostocka Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej Floty Bałtyckiej Gwardii (Bałtyjsk),

    - 7. Proletariacki Moskiewsko - Miński Samodzielny Pułk Zmechanizowany Gwardii (Kaliningrad),

    - 79. Instreburgska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Gusiew),

    - 25. Samodzielna Nadbrzeżna Brygada Rakiet Floty Bałtyckiej (Donskoje),

    - 152. Brzesko - Warszawska Brygada Rakiet Gwardii (Czerniachowsk),

    - 244. Witebska Brygada Artylerii Gwardii (Kaliningrad),

    - 22. Samodzielny Pułk Rakiet Obrony Powietrznej Gwardii (Kaliningrad),

    - 183. Mołodeczeński Pułk Rakiet Obrony Powietrznej Gwardii (Gwardiejsk),

    - 1545. Pułk Rakiet Obrony Powietrznej (Znamieńsk),

    - 841. Samodzielne Centrum Walki Elektronicznej (Jantarnyj),

    - 742. Centrum Łączności (Kaliningrad),

    - 69. Morski Pułk Inżynieryjny Floty Bałtyckiej Gwardii (Gwardiejsk),

    - 561. Centrum Rozpoznania Floty Bałtyckiej (Parusnoje),

    - 299. Centrum Szkolenia Wojsk Nadbrzeżnych Floty Bałtyckiej (Gwardiejsk),

    - 331. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Bałtyckiej (Bałtyjsk),

     - 473. Oddział Specjalnego Przeznaczenia Do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Bałtyckiej (Kronsztad),

- 14. Korpus Armijny

    - 61. Kirkeneska Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej Floty Północnej (Sputnik),

    - 200. Pieczengska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Floty Północnej (Pieczenga),

    - 80. Samodzielna Arktyczna Brygada Wojsk Nadbrzeżnych Floty Północnej (Ałakartti),

    - 536. Samodzielna Nadbrzeżna Brygada Rakiet i Artylerii Floty Północnej (Snieżnogorsk),

    - 186. Samodzielne Centrum Walki Radioelektronicznej Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 516. Węzeł Łączności Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 180. Samodzielny Morski Batalion Inżynieryjno - Drogowy Floty Północnej (Siewieromorsk),

    - 420. Centrum Rozpoznania Specjalnego Floty Północnej (Kola),

    - 160. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Zaozierosk),

    - 140. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Widajewo),

    - 269. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Gadżijewo),

    - 152. Oddział Specjalnego Przeznaczenia do Walki  z Siłami Podwodnymi i Środkami Dywersji Floty Północnej (Polarnyj).

Stan osobowy, uzbrojenie i wyposażenie:

- stan osobowy - około 250 tys. ludzi,

- wyrzutnie rakiet taktycznych i operacyjno - taktycznych - 48 (24-36 Toczka - U, 12-24 Iskander),

- czołgi - ponad 700 (około po 100 T-72 i T-90, ponad 500 T-80),

- BMP i BMD - około 900,

- kołowe transportery opancerzone - do 600 (głównie  BTR-80),

- gąsienicowe transportery opancerzone - ponad 800 (MTLB i BTR-D) BTR,

- samobieżne systemy artyleryjskie - ponad 600,

- artyleria holowana - do 700,

- moździerze - ponad 100,

- wyrzutnie rakietowe - ponad 300 (ponad 200 Grad, pozostałe to Uragan i Smiercz),

- systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych - około 200,

- systemy obrony powietrznej - około 400 (S-300W, Buk, Tor, Osa, Strieła-10), 60 systemów Tanguska, kilka ZSU-23-4 Sziłka).

Ponadto na terytorium ZWO znajduje się baza rezerw pancernych w miejscowości Bój (obwód kostromski). Składuje się w niej kilka tysięcy jednostek sprzętu pancernego (czołgów, BMP, BTR).

Zgrupowanie naziemnej PWO jest najsilniejsze wśród innych okręgów wojskowych - jego udział to 22 z 38 pułków rakiet obrony powietrznej, wchodzących w skład WKS i PWO kraju. Dodać należy, że na uzbrojeniu trzech albo czterech z tych 22 pułków na uzupełnienie ZRS S-300 PM już dołączyły S-400 (dwa lub trzy pułki w obwodzie moskiewskim i jeden kaliningradzkim). Do tego należy doliczyć pięć pułków systemu PWO Moskwy i uprzednio wspomniane cztery brygady rakiet obrony powietrznej wojsk lądowych.

Lotnictwo szturmowe obejmuje około 90 bombowców frontowych, w tym 56 najnowszych Su-34, znajdujących się w WKS RF  (pozostałe to Su-24). Lotnictwo myśliwskie - do 200 myśliwców i samolotów przechwytujących (Su-27, Su-30SM, MiG-29, MiG-31. Na wyposażeniu okręgu jest także 80 helikopterów szturmowych Mi-24/35, nie mniej 50 wielozadaniowych Mi-8/17 i około tyle helikopterów morskich Ka-27/29/32.

Flota Północna posiada 6 atomowych podwodnych krążowników rakietowych, 13 atomowych okrętów podwodnych, 7 dieslowych okrętów podwodnych, 10 okrętów podwodnych specjalnego przeznaczenia, ciężki krążownik lotniczy Admirał Kuzniecow, krążownik rakietowy Marszał Ustinow, 2 eskadry stawiaczy min, 6 dużych okrętów do zwalczania podwodnych i 6 małych o podobnym przeznaczeniu, 3 małe okręty rakietowe, 11 trałowców, 4 duże okręty desantowe.

W składzie Floty Bałtyckiej jest - 3 dieselowe okręty podwodne, 2 eskadry stawiaczy min, 2 okręty patrolowe, 3 korwety, 8 małych okrętów do zwalczania okrętów podwodnych, 4 małe okręty rakietowe, 7 kutrów rakietowych, 20 trałowców, 4 duże okręty desantowe, 2 małe okręty desantowe (poduszkowce).

Pod koniec maja, w ślad za służbami prasowymi ZWO, portal CAMTO, poinformował, że od początku roku do wojsk okręgu trafiło około 400 jednostek nowych i zmodernizowanych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Jak komunikuje CAMTO w tej liczbie znalazły się zmodernizowane czołgi T-72B3, wyrzutnie rakietowe (RSZO) Tornado-G, rakietowy systemy obrony powietrznej Tor-M2, pojazdy rozpoznania skażeń RChM-6, systemy walki radioelektronicznej Borisogliobsk-2 oraz samochody różnorodnych typów.

W ostatnim czasie do nowo sformowanych jednostek stacjonujących w obwodzie smoleńskim i woroneskim dostarczono udoskonalone stacje łączności satelitarnej drugiego pokolenia Liwień. Wysoko mobilne systemy zapewniają łączność z dowolnymi cyfrowymi i analogicznymi stacjami radiolokacyjnymi oraz zunifikowanymi wozami dowodzenia, posiadają także bardziej precyzyjny i niezawodny sygnał, przewyższający sygnały stacji pierwszego pokolenia dziesięciokrotnie.

Ogółem, w 2017 r. do jednostek i związków taktycznych okręgu zaplanowano dostarczyć ponad 1300 jednostek nowoczesnych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pisze w swoim portalu CAMTO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
sobota, 17 czerwca 2017

Grupy śmierci - sprawdzianem dla państwa i społeczeństwa Rosji, pod takim tytułem pod koniec pierwszej dekady czerwca bieżącego roku w portalu WZGLJAD ukazał się artykuł informujący o wejściu w życie ustawy o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. W związku z tym wydarzeniem problematyką samobójstw wśród nastolatków zajęło się cały szereg rosyjskojęzycznych mediów. WZGLJAD, podobnie jak inne media, przypomniał, iż minęło niewiele ponad rok od momentu, gdy temat ten stał się przedmiotem społecznej dyskusji. Jest wiec okazja do dokonania wycinkowej oceny i próby zrozumienia, dlaczego wydarzenia potoczyły się właśnie tak.

9 maja, odnotowuje Irina A.  autorka publikacji, nazajutrz po zatrzymaniu kolejnego kuratora jeszcze jednej grupy śmierci, Władimir Putin podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. Teraz maksymalną karą za podobne przestępstwo jest pozbawienie wolności na okres do 6 lat.

Następnie, autorka artykułu, przypomina jak rozwijały się wydarzenia i gdzie tkwiło ich źródło. Zaznacza, że cała ta historia ma charakter orientacyjny, jako  że wyraźnie zademonstrowała stan społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i poziom jego współdziałania z państwem oraz działanie samego państwa.

Wszystko zaczęło się nieco ponad rok wcześniej, kiedy to 15 maja 2016 r. w Nowoj Gazietie ukazał się artykuł Grupy śmierci. Właśnie z tej publikacji społeczeństwo dowiedziało się o istnieniu w jednym z portali internetowych stowarzyszeń, które angażują nastolatków do śmiertelnej gry, ostatnim krokiem której powinno być samobójstwo. W artykule stwierdzono, że ofiarami gry było już 130 dzieci.

Publikacja wywołała nadzwyczaj szeroki rezonans. Z jednej strony ogromna ilość ludzi była bardzo zaniepokojona przedstawioną informacją. Organy władzy, deputowani, pełnomocnicy ds. dzieci i młodzieży oraz inne osoby oficjalne zażądali sprawdzenia zaprezentowanych faktów.

Z drugiej strony, na autora i redakcję Nowoj Gaziety spadła surowa krytyka, która była w dużym stopniu uzasadniona. Obwiniono ich o zmieszanie różnych sytuacji, kradzież materiałów z innych mediów i organizacji, zajmujących się tym problemem, brak profesjonalności i inne grzechy.

Redakcja uznała niedojrzałość opublikowanego materiału, ale usprawiedliwiała to pragnieniem zapobieżenia akcji masowych samobójstw, wyznaczonych rzekomo na 17 maja.

Temat samej publikacji  Nowoj Gaziety jeszcze potrzebuje swojego osądu społecznego, zaznacza Irina A. ponieważ po niej fenomen grup śmierci z mało znanego, o ograniczonym zasięgu, przekształcił się w problem w skali państwowej. O grupach śmierci dowiedziało się tysiące dzieci, ludzi młodych. Jednak z właściwym temu wiekowi sposobem postrzegania świata, nowe zjawisko społeczne ich nie odstraszyło, wprost odwrotnie, przyciągnęło, a w wyniku tego wielu stało się nowymi ofiarami "niebieskiego wieloryba".

Wyglądało to na beznadziejną, znajdującą się w ślepej uliczce sytuację. Właśnie teraz o grupach śmierci dowiedział się ogół społeczeństwa. Po tym jak problem stał się powszechnie znany, to i liczba potencjalnych i realnych ofiar zdecydowanie wzrosła (w klasie młodego krewnego autorki artykułu, kilka miesięcy wcześniej, do śmierci została doprowadzona uczennica).

Przez cały 2016 r. prowadzono na ten temat dyskusję z udziałem organizacji społecznych, organów władzy i portali społecznościowych. Roskomnadzor zaproponował zablokowanie stron z informacją o sposobach dokonywania samobójstw oraz z apelami wzywającymi do samobójstw. Przy okazji, od 1 listopada 2012 r. do początków 2017 r. urząd zablokował  9357 podobnych stron.

Wszystko, kontynuuje publicystka, bardzo się zmieniło w początkach 2017 r. Po ponad półrocznej dyskusji mocno zaktywizowało się państwo. 20 lutego prezydent Rosji polecił rządowi podjąć decyzje ukierunkowane na doskonalenie systemu profilaktyki samobójstw nastolatków. Po kilkunastu dniach do Dumy Państwowej wpłynął projekt ustawy o odpowiedzialności karnej za nakłanianie dzieci do samobójstwa. Projekt zyskał poparcie prezydenta i rządu. Wszystkie stadia prac nad projektem odbyły się w przyśpieszonym tempie - faktycznie w okresie trzech miesięcy je zakończono.

Równolegle znacznie uaktywniły się organy państwa. MWD i Komitet Śledczy zajęły się grupami śmierci i ich organizatorami. Miało miejsce pierwsze aresztowanie twórcy grupy śmierci.

Bezwarunkowo, podkreśla autorka, cykl wydarzeń zmusza do postawienia pytania: - dlaczego przez ponad pół roku od opublikowania artykułu w Nowoj Gazietie temat grup śmierci pozostawał, w zasadzie, przedmiotem dyskusji społeczno - państwowej, a od lutego 2017 r. nagle zaczęła pracować ciężka artyleria państwa?

Odpowiedź wydaje się być prosta.

W całym 2016 r. temat był przedmiotem spekulacji, w których dominowały oceny subiektywne i przykłady jednostkowe a część ich skutecznie obalano. W tym czasie świadomie rozpowszechniono punkt widzenia, że gry komputerowe w samobójstwo - to po prostu miejska legenda, wymysł nie mający żadnego związku z rzeczywistością.

A później pojawiła się obiektywna informacja, która okazała się straszna - w 2016 r. w Rosji odnotowano 60% wzrost samobójstw dzieci. Społeczeństwo zapoznało się z tą informacją w początkach marca, a to oznacza, że kompetentne organy otrzymały ją w lutym. Właśnie wówczas państwo poznało rzeczywistość i skalę zagrożenia ze strony grup śmierci i z całą mocą podjęło środki do jego likwidacji. 

Po ukazaniu cyklu wydarzeń, autorka formułuje następujące wnioski:

- społeczeństwo obywatelskie w Rosji zademonstrowało wysoką aktywność w stosunku do niepokojących go tematów,

- państwo jest gotowe rozmawiać ze społeczeństwem i przysłuchiwać się jego głosom, ale nie poddaje się histerycznym żądaniom,

- w przypadku uświadomienia sobie problemu państwo jest zdolne działać bardzo szybko (3-4 miesiące to dla państwa nadzwyczaj szybko).

Prawda, konkluduje w zakończeniu autorka, pozostaje jeszcze jedno pytanie bez odpowiedzi: - ta straszna cyfra 60% wzrostu dziecięcych samobójstw - na ile są za nią odpowiedzialne wyłącznie grupy śmierci, a jaki jest udział Nowoj Gaziety w podsycaniu społecznej histerii? Tysiące młodych ludzi z powszechnej dyskusji społecznej dowiedziało się o  istnieniu gry samobójstw, poznało grę i uległo jej urokowi za względu na cech osobowości właściwe wiekowi,  zaś w innym przypadku pozostałoby niewtajemniczonymi.

Agencja REGNUM w publikacji zatytułowanej Administrator grup śmierci B dojrzał do sądu w Petersburgu, poinformowała o postępowaniu sądowym przeciwko jednemu z organizatorów grup śmierci.

W informacji czytamy: - zakończono postępowanie karne w stosunku do mieszkańca obwodu moskiewskiego Filippa B., oskarżonego o namawianie młodych ludzi do samobójstw i próby samobójczej. Po potwierdzeni oskarżenia B, znany po pseudonimem Filipp Lis, stanie przed sądem w Sankt - Petersburgu.

Według materiałów śledztwa B w kwietniu - maju 2016 r., przebywając w Moskwie i obwodzie moskiewskim, prowadził w portalu społecznościowym stałą działalność ukierunkowaną na rozpowszechnianie wśród niepełnoletnich propagandy samobójstwa i nakłanianie do jego dokonania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


piątek, 09 czerwca 2017

Portal Kommersant zamieścił informację z obrad Petersburskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego (PMFE), w której autorka publikacji Anastazja M. wyeksponowała wystąpienie wicepremier Olgi Gołodiec poświęcone problemowi niewystarczających wydatków z budżetu państwa na cele społeczne.

Wicepremier Olga Gołodiec, czytamy w artykule, podczas Forum zaproponowała idę jeszcze jednej zasady budżetowej: - socjalnej. Według niej, w perspektywie władze FR powinny przyjąć na stałe określony poziom wydatków socjalnych. Zdaniem wicepremier, teraz wydaje się na finansowanie edukacji i ochronę zdrowie o 3% PKB mniej niż to jest nieodzowne. W przyszłości, zgodził się drugi wicepremier Arkadij Dworkowicz, wydatki na cele społeczne mogą zacząć rosnąć, ale nie wcześniej od zakończenia cyklu inwestycyjnego na obronę w 2020 r.

Autorka publikacji przytacza następnie szczegółową wypowiedź wicepremier Olgi Gołodiec, która podkreśliła, iż nieodzownym jest zablokowanie minimalnego poziomu wydatków państwa na sferę socjalną, jak i procentowego udziału w PKB. W perspektywie niezbędna jest dyskusja ma temat socjalnej zasady budżetowej. Powinniśmy obronić wydatki socjalne na edukację, ochronę zdrowia i te, od których zależy rozwój kapitału ludzkiego, wyjaśniła pani Gołodiec. W przeciwnym przypadku, według jej wypowiedzi, działy te ryzykują niedofinansowanie przez długie lata. Zdaniem wicepremier, na edukację wydaje się obecnie około 3,6% PKB, a nam często brakuje środków rzędu 1,5%. Występuje realny deficyt, ponieważ trzeba stworzyć infrastrukturę odpowiadającą wyzwaniom czasów. Konieczne są także środki na płace dla pedagogów, na podniesienie ich kwalifikacji. Brakuje również 1,5% dla systemu ochrony zdrowia, dodała Olga Gołodiec.

Szef Rady CSR Aleksiej Kudrin w swoim programie sam proponujący zwiększenie wydatków na kapitał ludzki, skomentował inicjatywę następująco:  - na razie takiego prawnego targetowania  może i wprowadzać nie warto, ale można tego dokonać, gdzieś tam, w zasadach polityki rządu - i w perspektywie dążymy do tego. Zauważył, że ten zamysł wymaga nieuchronnie podniesienia podatków. A to zawsze bardzo złożony wybór. Po czym A. Kudrin przypomniał, że CSR proponuje zwiększyć wydatki na sferę socjalną, w tym na oświatę o 0,8% PKB i o 0,7% PKB na ochronę zdrowia. Nawet te moje propozycje, dodał, na razie spotkały się ze sceptycyzmem bloku finansowo - gospodarczego. Przypomnijmy, pisze następnie autorka publikacji, iż wcześniej CSR przedstawił prezydentowi W. Putinowi swoją strategii rozwoju Rosji w latach 2018 - 2024. Propozycje ekspertów obejmowały także zwiększenie zasady budżetowej i wzrost wydatków na działy społeczne budżetu, co wywołało krytykę resortu finansów.

Dalej autorka przytacza wypowiedź  wicepremiera FR Arkadija Dworkowicza, który stwierdził, że władze mogą w przyszłości zwiększyć inwestycje w kapitał ludzki i infrastrukturę, ale nie wcześniej niż zakończą kończą cykl wydatków na wielką skalę w program uzbrojenia. Stopniowo wykonujemy realizację państwowego programu zbrojeń. Program służy nie tylko bezpieczeństwu państwa, ale i rozwojowi całej gospodarki - stworzone nowe technologie systematycznie wykorzystywane są w gospodarce narodowej. Musimy inwestować w ten program do 2020 r., zwiększając inwestycje w człowieka i infrastrukturę, powiedział.

Autorka publikacji, w zakończeniu zaznacza, że teraz wydatki łączne na sektor obronny i bezpieczeństwo narodowe wynoszą 6,6% PKB, a to w przybliżeniu mniej więcej tyle, ile przeznacza się na finansowanie i programy sfery socjalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


poniedziałek, 05 czerwca 2017

Materiał opracowano na podstawie rosyjskiej wersji Wikipedii oraz publikacji zawartych w ogólnie dostępnych portalach internetowych.

Zachodni Okręg Wojskowy - jednostka wojskowo - administracyjna sił zbrojnych Rosji rozmieszczona na północnym zachodzie kraju. Jego przeznaczeniem jest obrona zachodniej części Rosji. Sztab okręgu stacjonuje w Sankt - Petersburgu.

Powstał na mocy dekretu prezydenta FR z 20 września 2010 r. ZOW utworzono w ramach reformy wojskowej lat 2008 - 2010 na bazie dwóch okręgów wojskowych moskiewskiego i leningradzkiego. Początkowo w skład okręgu wchodziły także Floty Północna i Bałtycka oraz leningradzkie dowództwo WWS i PWO.

Obecnie wojska i siły okręgu są rozlokowane na terytorium trzech okręgów federalnych i kilkudziesięciu subiektów. ZOW był pierwszym okręgiem sformowanym w nowym systemie wojskowo - administracyjnego podziału Federacji Rosyjskiej.

Dowódcy wojsk ZWO podporządkowane są wszystkie rozlokowane na terytorium okręgu formacje rodzajów wojsk i służb sił zbrojnych z wyłączeniem Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego i Sił Powietrzno - Kosmicznych Rosji. Ponadto operacyjnie podporządkowane są formacje wojskowe Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej, Służby Granicznej, FSB, jednostki MczS oraz innych ministerstw i resortów Federacji Rosyjskiej, wykonujących zadania na terytorium okręgu. W grudniu 2014 r. wydzielono Flotę Północną ze składu ZOW w związku z utworzeniem na jej bazie Zjednoczonego Dowództwa Strategicznego Północ.

W związku ze wzrostem obecności NATO w Europie Wschodniej, sytuacją na Ukrainie i działalnością międzynarodowych ugrupowań terrorystycznych, w 2016 r. w składzie ZWO ponownie rozwinięto sztab 1. Armii Pancernej Gwardii. Rozpoczęto formowanie 144. Wileńskiej Dywizji Zmechanizowanej ze sztabem w Jelnii, 10. Uralsko - Lwowskiej Dywizji Pancernej Gwardii ze sztabem w Boguczarze, 3. Wiślańskiej Dywizji Zmechanizowanej (sztab w rejonie miejscowości Wałujki).

10 listopada 2015 r., dekretem prezydenta FR na stanowisko dowódcy Zachodniego Okręgu wojskowego został wyznaczony generał armii Andriej Kartapołow.

Gen. armii Andriej Kartapołow urodził się 9 listopada 1963 r. w Wejmarze (b. NRD).

Ukończył Moskiewską Wyższą Oficerską Szkołę Dowódców (1985 r.), Akademię Wojskową im. Frunze (1993 r.), Akademię Wojskową Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR (2007 r.).

Przeszedł drogę służbową od dowódcy plutonu do dowódcy dywizji w Zachodniej Grupie Wojsk Radzieckich w Niemczech i Dalekowschodnim Okręgu Wojskowym.

W latach:

- 2007 - 2008 - zastępca dowódcy armii w Syberyjskim Okręgu Wojskowym,

- 2008 - 2009 - szef sztabu 22 Armii Gwardii w Moskiewskim Okręgu Wojskowym,

- 2009 - 2010 - szef zarządu w Głównym Zarządzie Operacyjnym sztabu Generalnego,

- od maja 2010 - do stycznia 2012 - dowódca 58 Armii w Południowym Okręgu Wojskowym,

- 2012 - 2013 - zastępca dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego,

- od lutego 2013 do lipca 2014  - szef sztabu Zachodniego Okręgu Wojskowego,

- od sierpnia 2014 do listopada 2015 - szef Głównego Zarządu Operacyjnego, zastępca szefa Sztabu Generalnego,

- 13 grudnia 2012 r. awansowany do stopnia generała lejtnanta,

- 11 lipca 2015 r. awansowany do stopnia generała armii.

Odznaczony m.in.:

- Orderem Za Zasługi dla Ojczyzny IV klasy z mieczami,

- Orderem Męstwa,

- Orderem Za Zasługi dla Wojska.

Od 19 grudnia 2016 r. - dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich w Syrii. Czasowo pełniącym obowiązki dowódcy okręgu wyznaczono pierwszego zastępcę dowódcy, szefa sztabu ZWO - generała lejtnanta Wiktora Astanowa.

Skład, liczebność i organizacja wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Wojska lądowe, powietrzno - desantowe, nadbrzeżne.

Związki taktyczne i jednostki bezpośrednio podporządkowane okręgowi.

-  1. Siemionowski Samodzielny Pułk Zmechanizowany (Moskwa),

- 154. Preobrażeński Samodzielny Pułk Ochrony i Regulacji Ruchu (Moskwa),

- 79. Nowozybkowska Brygada Artylerii Rakietowej Gwardii  (Twer),

- 202. Samodzielna Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Naro-Fominsk),

- 45. Berlińska Brygada Inżynieryjno - Saperska Gwardii (Murom),

- 90. Samodzielny Batalion Specjalny Poszukiwań (Mga),

- 1. Brzesko - Berlińska Samodzielna Zmotoryzowana Brygada Inżynieryjna Gwardii (Murom),

- 28. Brygada Pontonowo - Mostowa (Murom),

- 16. Samodzielna Brygada Walki Elektronicznej (Żukowa),

- 27. Samodzielna Brygada Obrony Przed Bronią Jądrową, Chemiczną i Biologiczną (Kursk),

- 29. Warszawska Samodzielna Brygada Kolejowa (Smoleńsk),

- 34. Samodzielna Brygada Kolejowa (Riazań),

- 38. Samodzielna Brygada Kolejowa (Jarosław),

- 1. Sewastopolska Brygada Dowodzenia (Sertołowo),

- 132. Konstancka Brygada Łączności (terytorialna) (Agałatowo),

- Grupa Operacyjna Wojsk Rosyjskich w Naddniestrzu regionie Republiki Mołdowa,

- 45. Brygada Artylerii Dużej Mocy (Tambow),

- 7043. Baza Składowania i Remontu Uzbrojenia i Sprzętu (Tambow - 34),

- 15. Samodzielna Brygada Walki Elektronicznej (Tambow),

- 1084. Centrum Szkolenia i Bojowego Wykorzystania Wojsk Walki Radioelektronicznej (Tambow),

- 100. Samodzielny Pułk Zabezpieczenia (Ałabino),

- Centrum Szkolenia Dowodzeniem (Sertołowo),

- 467. Moskiewsko - Tatarskie  Okręgowe Centrum Szkolenia Młodszych Specjalistów Wojsk Pancernych Gwardii (Kowrow),

- 210. Kowelskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych Gwardii (Kostowo).

 1. Armia Pancerna Gwardii (Odincowo).

- 2. Tamańska Dywizja Zmechanizowana Gwardii (Kalininiec),

- 4. Kantemirowska Dywizja Pancerna Gwardii (Naro - Fominsk),

- 27. Sewastopolska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Mosrentgen),

- 6. Samodzielna Brygada Pancerna (Mulino),

- 96. Brygada Rozpoznania (Niżnyj Nowgorod),

- 288. Warszawsko - Brandenburska Brygada Artylerii (Mulino),

- 112. Noworosyjska Brygada Rakiet Gwardii (Szuja)

- 20. Samodzielny Pułk Obrony Przed Bronią  Jądrową, Chemiczną i Bakteriologiczną (Centralnyj).

6. Armia Ogólnowojskowa (Sankt - Petersburg).

- 138. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Kamionka),

- 25. Sewastopolska Samodzielna Brygada Zmechanizowana Gwardii (Psków),

- 216. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Pietrozawodzk),

- 9. Kielecko - Berlińska Brygada Artylerii Gwardii (Ługa),

- 268. Brygada Artylerii Gwardii (Puszkin),

- 7014. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Ługa)

- 5. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Łomonosow),

- 95. Leningradzka Samodzielna Brygada Dowodzenia (Gorełowo),

- 26. Niemeńska Brygada Rakiet (Ługa),

- 51. Samodzielna Brygada Zabezpieczenia Materiałowo - Technicznego (Sankt - Petersburg),

- 6. Samodzielny Pułk Obrony Przed Bronią Jądrową, Chemiczną i Biologiczną (Sapiernoje),

- 30. Pułk Inżynieryjno - Saperski (Wsiwołżsk).

20. Armia Ogólnowojskowa Gwardii (Woroneż).

- 3. Wiślańska Dywizja Zmechanizowana (Boguczar),

- 144. Wileńska Dywizja Zmechanizowana (Jelnia),

- 10. Uralsko - Lwowska Dywizja Pancerna (Boguczar),

- 448. Brygada Rakiet (Kursk),

- 9. Lwowsko - Berlińska Brygada Dowodzenia Gwardii (Mulino),

- 99. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Twer),

- 53. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Kursk),

- 49. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej (Krasnyj Bor),

- 7015. Baza Składowania i Remontu Sprzętu Wojskowego (Mulino),

- 69. Samodzielna Brygada Zabezpieczenia Materiałowo - Technicznego (Mulino).

Wojska Powietrzno - Desantowe.

- 45. Samodzielna Brygada Przeznaczenia Specjalnego Gwardii (Kubinka),

- 76. Czernichowska Dywizja Desantowo - Szturmowa Gwardii (Psków),

- 98. Świrska Dywizja Powietrzno - Desantowa Gwardii (Iwanowo),

- 106. Tulska Dywizja Powietrzno - Desantowa Gwardii (Tuła),

 - 39. Samodzielna Brygada Łączności Gwardii (Miedwieżi Oziera),

Związki taktyczne i jednostki rozpoznania.

-322. Centrum Specjalnego Przeznaczenia (Słonecznogorsk),

         - Oddział Specjalnego Przeznaczenia (Słonecznogorsk),

         - Oddział Specjalnego Przeznaczenia (Kubinka),

- 2. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Czercha),

- 16. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia (Tambow),

- 146. Samodzielna Brygada Radiotechniczna Specjalnego Przeznaczenia (Bugry),

- 82. Warszawska Brygada Radiotechniczna Specjalnego Przeznaczenia (Wiaźma).


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


czwartek, 25 maja 2017

W portalu Cenzor.net ukazała się publikacja jego właściciela, znanego specjalisty problematyki wojskowej, cenionego analityka Jurija B. pt. Chłopcy ceńcie swoje życie. Notatki z frontu, w której autor po swoim pobycie wśród walczących żołnierzy, dzieli się spostrzeżeniami z linii frontu. 

Już we wstępie autor zaznacza: - żołnierz idzie na wojnę nie tylko po zwycięstwo, ale po to aby zwyciężyć i wrócić do domu. nic dobrego z nieprzestrzegania wymogów bezpieczeństwa i okazywania brawury nie wynika. Ostrożność to nie tchórzostwo, to norma postępowania.

Następnie czytamy. Bezpieczeństwo, troska o nie wśród doświadczonych żołnierzy są nawet bardziej doceniane niż w innych grupach stanu osobowego. Demonstracja zuchwałości, uproszczenia, przejawiające się zamierzonym naruszaniu zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią, amunicją w czasie przemieszczania transportem i lekceważenie środków indywidualnej ochrony, które należy nosić cały czas, nawet gdy jest bezpiecznie, gdy może przylecieć, i gdy jedziesz w wozie bojowym, a nie tylko w przypadku gdy trzeba iść i wykonać zadanie. Porządek przegrupowania na pierwszej linii nie jest przestrzegany. Nierzadko żołnierze na przednim skraju chodzą bez broni, Niektórzy dowódcy dziwią się temu, a sami robią to samo, nie kontrolują dyscypliny podwładnych, postępują nie jak dowódcy, którzy konsekwentnie, zgodnie z regulaminem wymagają od podwładnych, a bardziej jak partnerzy, atamani. Żołnierze daleko nie wszędzie otrzymują zadania po rozpoznaniu rejonu obrony, daleko nie wszędzie biorą udział w rekonesansie przed i za swoimi pozycjami.

To nie jest tylko problem wyszkolenia samych żołnierzy. Bałaganu w armii, jest teraz mniej, pisze Jurij B., porządek jest lepszy, zabezpieczenie może nie optymalne ale doskonalsze. Ale najważniejszym teraz problemem jest brak stawiania konkretnych zadań bojowych przez dowódców, zaś przy braku zadań na pierwszej linii ludzie się nie koncentrują, a słabną, zaczynają sami wymyślać sobie zadania albo narażają się na niepotrzebne ryzyko. 

Następnie autor przytacza kilka dramatycznych, rażących przykładów.

I tak, trzech żołnierzy postanowiło samowolnie przeprowadzić rozpoznanie, dowódcy nic nie powiedzieli, chcieli postrzelać do wroga. Zbłądzili w strefie niczyjej. W nocy pogubili się. Dwóch powróciło, a trzeci pobłądził. Rankiem wziął go do niewoli patrol przeciwnika. W zasadzie, to on sam poddał się do niewoli.

Następny przykład. Doświadczony, wysoko oceniany żołnierz piechoty zmotoryzowanej postanowił przeprowadzić rozpoznanie pozycji przeciwnika, możliwe, iż myślał o wzięciu jeńca i samowolnie, w dzień, nie powiadając dowódcy poszedł do przodu. Wykryto go w pobliżu pozycji przeciwnika, został ranny. Telefonicznie powiadomił swojego kolegę, wezwał pomoc. Kolega postąpił bohatersko - pod ogniem poszedł z ratunkiem, ale sam został wykryty i ciężko ranny, po prostu cudem ocalał. Dowódca batalionu podjął decyzję - ratować rannego, wysłał trzech żołnierzy. Na nich już czekali. Dwóch doświadczonych żołnierzy zginęło na miejscu, a trzeciego ciężko raniono. Wynieść tego, który pierwszy poszedł poza pozycje nie udało się, zginął. Nie chciał narażać na niebezpieczeństwo kolegów, sam zaryzykował, a stało się tak, że dzięki niemu dwóch żołnierzy zginęło, a dwóch czeka długotrwałe leczenie w szpitalach.

Kolejny przykład. Oficerowie postanowili uczcić urodziny jednego z  nich. Zaczęli porównywać swoje pistolety. Broni nikt nie sprawdzał. Rozległ się wystrzał - kula trafiła w kobietę pełniącą służbę wojskową, żonę jednego z oficerów. Młoda kobieta, matka, zginęła na miejscu.

Inny przykład. Doświadczony żołnierz poprosił kolegę o sfotografowanie z granatnikiem w ręku w opuszczonym domu, wziął broń do ręki przygotował do wystrzału i zdecydował się usiąść na kanapie. Stara kanapa ciężaru nie wytrzymała, niespodziewanie przewrócił się i nastąpił wystrzał. Granat wyleciał przez okno, następnie poleciał w kierunku transportera opancerzonego, gdzie znajdowali się koledzy strzelca. Jakimś cudem, zaczepiając o drzewo, obok którego stał wóz bojowy, granat zmienił tor lotu i wybuchł za transporterem rozbijając odłamkiem tylko jedno ze świateł.

Jeszcze jeden przykład. Dowódca wydał rozkaz zabraniający rozmontowywania pocisków, które znajdowały się na polu walki. Doświadczony żołnierz, uczestnik wojny nie bacząc na wielokrotne powtarzanie rozkazu, mimo wszystko zabrał się do rozbierania pocisku. Wybuch - poranione nadgarstki, długie leczenie w szpitalach i ograniczona sprawność ręki. 

I ostatni przykład. Wykonując zadanie, doświadczony mechanik kierowca BTR prowadził wóz z otwartym włazem, jednocześnie trzymając się jego ręką. Na nierównej, pustej drodze polnej rozpędził BTR do dużej prędkości. i na kolejnym dole ciężki wóz podskoczył do góry a gdy opadał blokada włazu nie wytrzymała i pancerna pokrywa całą masę uderzyła w rękę całkowicie miażdżąc trzy palce. Z pozostałości chirurdzy próbują ponownie złożyć kości, ale człowiek na długo stracił zdolność do pracy. 

Kończąc swoje notatki z frontu autor apeluje do żołnierzy: - chłopcy ceńcie swoje życie! jesteście najlepszą częścią naszego narodu. Żołnierze idą na wojnę nie tylko po zwycięstwo, ale i po to aby po zwycięstwie wrócić do domu. Nic dobrego z lekceważenia wymogów bezpieczeństwa i niepotrzebnej brawury nie wynika. Ostrożność - to nie tchórzostwo, to norma postępowania. A dowódca, który od was tego wymaga - nie zawada, a odwrotnie najlepszy przyjaciel. Dowódca, który nie wymaga - balast.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 sobota, 20 maja 2017

Najbardziej wyszkolonym i zdolnym do prowadzenia działań bojowych związkom taktycznym rosyjskiej armii będą przyswajane miana Uderzeniowe. Informację o tym, zamieszcza m.in. Rossijskaja Gazieta, odwołując się do publikacji szefa Głównego Zarządu Kierowania Szkoleniem Bojowym gen. lent. Iwana Buwalcewa w Krasnoj Zwiezdie.

Według jego wypowiedzi, opracowano odpowiednie zarządzenie, zgodnie z którym zaszczytne miano uderzeniowe będzie nadawane rozkazem ministra obrony narodowej kraju. Mowa jest o zmechanizowanych, pancernych, powietrzno - desantowych i desantowo - szturmowych związkach taktycznych, oddziałach piechoty morskiej oraz o jednostkach wojskowych i pododdziałach. Nagrodzeni otrzymają znak heraldyczny.

Do chwili obecnej dowództwa okręgów wojskowych, rodzajów wojsk i służb przedstawiły do uzyskania miana uderzeniowych 78 pododdziałów, jednostek wojskowych i związków taktycznych. Teraz oczekuje ich poważny sprawdzian, przeprowadzony przez komisję ministerstwa obrony FR, która dokona kontroli w ciągu maja.

Autor publikacji w Rossijskoj Gazietie podkreśla, że w ubiegłym miesiącu, według gen. I Buwalcewa, w siłach zbrojnych przeprowadzono inspekcję o znacznie większej skali. Jej rezultaty okazały się lepsze od ubiegłorocznych: - o 12% zwiększyła się liczba związków taktycznych, które otrzymały ocenę dobrą. Największy postęp odnotowały pododdziały specnazu i bezpilotowych aparatów latających, o 13% wzrosła ocena za wykonanie strzelań szkolnych w pododdziałach czołgów.

Kontynuując temat dodać należy, że w tej samej publikacji na łamach Krasnoj Zwiedy szef zarządu kierującego szkoleniem wojsk pisze: - wdrożenie w praktykę szkolenia wojsk nowoczesnych środków i technologii zapewnia znaczące efekty w podniesieniu poziomu przygotowania zawodowego żołnierzy, gotowości bojowej i zdolności wojsk do prowadzenia działań bojowych. Najbardziej racjonalnym w tej sytuacji jest kompleksowe wykorzystywanie szkoleniowo - treningowych i technicznych środków w zespoleniu z innymi przedsięwzięciami - organizacyjnymi, metodycznymi i szkoleniowymi. Takie nastawienie rozszerza możliwości bazy materiałowo - szkoleniowej, zapewnia optymalną realizację programów szkolenia i przestrzeganie ustalonych terminów.

Takie podejście do organizacji szkolenia formacji wojskowych stopnia taktycznego powstało w Centrach Szkolenia Bojowego. Ośrodki pozwalają skrócić czas szkolenia, przygotować w jak najkrótszym okresie związki taktyczne i jednostki wojskowe do wykonania zadań bojowych i sprawdzenia ich gotowości  bojowej, a także obniżyć koszty środków materiałowych i motogodzin przeznaczonych na szkolenie oraz zgrywanie pododdziałów.

Dziś w siłach zbrojnych funkcjonuje 16 ośrodków szkolenia bojowego. Wzrastająca intensywność prowadzonych w nich przedsięwzięć szkoleniowych w 2017 r. świadczy o ich nieodzowności i efektywności. W okresie zimowym bieżącego roku. szkoleniowego w Centrach przeszkolono ponad 5 tys. żołnierzy, to jest o 12,7% więcej niż analogicznym okresie 2016 r., przeszkolono również ponad tysiąc załóg (działonów), a to  o 40% więcej niż w poprzednim zimowym okresie szkolenia.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


sobota, 13 maja 2017

Autorka, Anastasja B., w artykule Władza wyceniła patriotyzm: 8 rb. na człowieka w roku, opublikowanym w pierwszych dniach maja na stronach internetowych Niezawisimoj Gaziety omawia problem wysokości nakładów na patriotyczne wychowanie społeczeństwa.

Władze rosyjskie, czytamy w publikacji, gotowe są wydać na wychowanie patriotyczne obywatela FR średnio 8 rb. rocznie, wynika tak  z badania przeprowadzonego przez naukowców z NIU Wyższej Szkoły Ekonomiki w Sankt - Petersburgu. W zależności od regionu wskaźnik ulega znaczącej zmianie, a zróżnicowanie sięga niekiedy nawet 700 razy, komunikuje WSzeE.

Badanie wykazało też, że przez patriotyzm w większości przypadków rozumie się zdania o militarystycznym charakterze.

Corocznie regiony przeciętnie wydają 873 mln. rb. (prawie 15 mln. dol.) na realizację programów patriotycznego wychowania obywateli, to jest 2,6 razy więcej niż finansowanie  programu federalnego. Takie właśnie wyniki prezentują naukowcy WSzE, po przeanalizowaniu 81 programów regionalnych.

Autorka artykułu precyzuje: - jeżeli jest mowa o poziomie federalnym, to teraz w kraju realizowany jest czwarty z kolei program wychowania patriotycznego obywateli, obejmujący okres 2016 - 2020. W programie federalnym przeciętna roczna wartość finansowania z budżetu wynosi w Federacji Rosyjskiej około 315 mln. rb. (3,4 mln. dol.). Przewidziano także finansowanie ze źródeł poza budżetowych o przeciętnej rocznej wielkości 18 mln. rb.

Z przytoczonych danych wynika, podkreśla autorka, że władze na wszystkich szczeblach, gotowe są teraz wydać na patriotyczne wychowanie obywatela średnio po 8 rb. (0,14 dol.) na każdego mieszkańca w roku. Jednak w zależności od regionu wskaźnik ulega poważnym zmianom.

W przypadku programów regionalnych przeciętny roczny budżet, według danych WSzE, kształtował się w przedziale od 200 mln. rb. (3,4 tys.) dol. (Karczewo - Czerkiesja) do 230 mln. rb. (3,9 mln. dol.) (obwód tiumeński). Nawet uwzględniając poprawkę na ludność regionu można zaobserwować znaczną różnicę wariantów: od 0,23 rb. (obwód niżnogorodzki) do 160 rb. (obwód tiumeński) na jednego mieszkańca w roku, informują badacze. Tym sposobem różnica między minimalną a maksymalną sumą wydzielonych środków wynosi, jak już ukazano, prawie 700 razy. Z przeprowadzonego badania wynika również, iż w niektórych regionach finansowanie wychowania patriotycznego obywateli jest porównywalne do wydatków na wsparcie małego i średniego biznesu, czy też na walkę z następstwami zdarzeń nadzwyczajnych.

Ponadto, badania ukazują słabe punkty przeanalizowanych programów. W szczególności w programie federalnym, gdzie brak jest zrozumiałych wskaźników i jednolitych metodyk ich obliczenia, co prowadzi do znacznych komplikacji w ocenie zarówno ich treści, jak i ekonomicznej efektywności.

Autorka artykułu zaznacza, iż niektóre wskaźniki celowe mogą budzić wątpliwości skrupulatnego czytelnika. Na przykład: - udział informowanych o przedsięwzięciach programu obywateli FR w ogólnej liczbie obywateli FR powinien zwiększyć się z 100% w 2016 r. do 300% w 2020 r. Jak rzeczywiście traktować takie wskaźniki - to problem. I oto dzieje się tak, że już teraz informowany jest każdy obywatel FR, a za kilka lat informowanych będzie trzy razy więcej.

Cytowani przez autorkę naukowcy, zauważają - oczekiwano, że programy lokalne będą adoptować treść programu federalnego z uwzględnieniem geograficznej, gospodarczej, politycznej i kulturalnej specyfiki regionów. Jednak w przypadku programów wychowania patriotycznego w większości przypadków prowadzi to banalnego powtarzania napisanych z patosem sformułowań. W programach regionalnych jest natomiast mnóstwo literówek, niedokładności w treści i wskaźnikach oraz luźnych interpretacji.

Badanie ujawniło też jedną z wyróżniających się cech szczególnych programów regionalnych: - występuje tendencja identyfikacji wychowania patriotycznego i patriotyczno - obronnego, a niekiedy po prostu utożsamia z przysposobieniem wojskowym. Lista zadań priorytetowych jest we wszystkich regionach praktycznie identyczna i związana z umocnieniem postaw patriotyczno - obronnych młodzieży oraz wzrostem jakości przysposobienia wojskowego do służby w siłach zbrojnych, zaznacza się w badaniu. 78% analizowanych programów zawiera treści o militarnym charakterze, gwarantujące poprawę jakości przygotowania obronnego obywateli i rozwijające poczucie odpowiedzialności za wywiązywanie się z obowiązków konstytucyjnych (służba w siłach zbrojnych FR) oraz podniesienie prestiżu służby w organach siłowych jako całości.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10